V databázi Jobs.cz je uloženo několik desítek tisíc profilů. Podíváme se na několik technik, jak z anonymizovaného profilu na Jobs.cz zjistit LinkedIn profil, přes který můžeme kandidáta oslovit. Podle provozovatele se jedná o profily, které byly aktualizovány v posledních 30 dnech, a kandidáti jsou otevřeni změně práce.
Databáze
Přístup do databáze je možné při zaregistrování do aplikace Teamio. K dispozici je fulltextové vyhledávání, které je možné upřesnit podle různých kritérií, např. lokalita, obor, požadovaná mzda apod.

Nalezené profily jsou bez uvedení jména a kontaktních údajů, protože ty LMC prodává za částku kolem 120 Kč za profil v závislosti na velikosti balíčku, který si koupíte.
Pokud si kontaktní údaje kupovat nechcete, můžete zkusit najít shodný profil na LinkedInu a kandidátům poslat pozvánku, InMail či je jinak oslovit. Profil lze nalézt podle profilové fotky či podle klíčových slov v životopise.
Vyhledávání podle fotky
V případě že je součástí inzerátu fotka, můžete zkusit funkci Google Image Search. Ta umožňuje nalézt shodné fotky na internetu včetně sítě LinkedIn.

Postup je jednoduchý – vytvořte printscreen obrazovky, udělejte výřez fotky, a soubor s fotkou nahrajte do Google Image Search, který se pokusí vyhledat podobné obrázky.
Pokud ale chcete celý postup udělat efektivnější, použijte plugin Lightshot pro Google Chrome (díky Tomáši Faustovi za tip). S tím jednoduše vyberete část obrazovky a rovnou jí pošlete k prohledání do Google Image Search.

Někdy je třeba si s pořízením fotky trošku pohrát. Pokud Google nenajde shodnou fotku, je dobré zkusit zvětšit nebo naopak zmenšit výřez fotky.
Občas se stane, že vám Google najde úplně jiný LinkedIn profil, ale po jeho rozkliknutí zjistíte, že hledaná fotka se nachází vpravo v sekci „People Also Viewed“.
Vyhledávání podle fotky má široké využití, a velmi detailně o něm psal Honza Tegze v článku How to Find Someone’s Name From a Picture.
Vyhledávání textu
Mnoho lidí má ve svém životopisu ty samé texty jako na LinkedIn profilu. Vyberte specifická klíčová slova z profilu, jako v tomto příkladu:

Text zkopírujete a vložíte do vyhledávání na LinkedIn

Tento způsob dobře funguje, pokud má uchazeč na profilu opravdu specifická klíčová slova, např. technologie nebo projekty. Pokud pracoval v menší firmě, můžete zkusit vyhledávání podle názvu firmy. Pokud má ale na profilu uvedené jen „Obchodník“, těžko něco najdete.
Plugin Context Menu
Pokud si chcete trošku vyhrát a být efektivnější, můžete použít plugin Context Menu Search (tip od Tomáše Kleskena). Díky tomu si v Chromu vytvoříte novou funkci, která vám najde určitý text na Linkedin. Funguje podobně jako plugin Search Bar, který jsem popisoval v jiném článku.
Pokaždé, když na webu označíte slovo nebo větu, a kliknete pravým tlačítkem myši, objeví se vám menu s položkou „Context Menu Search“ a vy můžete klíčové slovo okamžitě vyhledat na síti, kterou si vyberete.

Po první instalace máte na výběr z několika přednastavených vyhledávání.

Jak ale vidíte, vyhledávání na Linkedin mezi nastavenými sítěmi není, a proto jej musíme vytvořit přes funkci „Add new option“.
Nejprve musíme vytvořit vyhledávací URL. Pokaždé, když zadáte vyhledávání na LinkedIn (nebo jiné sítí), vytvoří se specifické URL, které obsahuje hledaný výraz.

Vyhledávaný výraz nahraďte znakem %s. Výsledek vypadá takto:
https://www.linkedin.com/search/results/people/?keywords=%s&origin=GLOBAL_SEARCH_HEADER
URL zkopírujte do Context Menu a pojmenujte jej (např. LinkedIn).

Teď máte připravené vlastní pohodlné vyhledávání, které můžete kdykoliv vyvolat při pravém kliknutí myši. Nemusíte jej používat pouze pro vyhledávání na Jobs.cz, ale kdekoliv na netu.

1 komentář u „Vyhledávání profilů z Jobs.cz“
Díky, Matěji. Parádní vychytávka a polopatický návod – velmi užitečné.