Rubriky
blog

Videodotazníky zlepší efektivitu i zážitek

Videodotazníky mohou ušetřit spoustu času, ale je třeba zvolit lidský přístup, cílit na správné publikum, vybrat dobrý nástroj a dát si s tím práci. Podíváme se, jak na to.

Videointerview je možné dělat dvěma způsoby: jako přímý přenos přes Skype nebo Google Hangouts a nebo pomocí videodotazníků (anglicky on-demand video interview), kdy kandidát své odpovědi nahrává do speciální aplikace.

Videodotazníky se objevily před zhruba pěti až deseti lety, ale nikdy se pořádně nechytly. Ukázalo se, že chtít po kandidátech sednout si před webkameru a nahrávat odpovědi, je příliš nekomfortní. Běžně se stávalo, že odpovědi poslalo jen 20% kandidátů nebo i méně.

Dnes je ale situace jiná. S rozvojem smartphonů a nástupem aplikací jako Messenger, YouTube, Snapchat nebo Instastories se natáčení sebe sama stalo přirozenější. Zejména pro mladší ročníky je normální natáčet videa a posílat je přátelům nebo sdílet na sociálních sítích.


Psychologická bariéra zčásti padla. Proto jsme s videodotazníky začali experimentovat a výsledky jsou velmi dobré.

Zde jsou naše zkušenosti:

Interview musí být zábava

Pokud mají lidé nahrávat odpovědi, musí je to bavit, stejně jako je baví natáčet se na Instagram. Musí to být super jednoduché a co nejvíc připomínat přirozenou komunikaci s přáteli.

Je vyloučené poslat kandidátům otázky jen v textové formě. Otázky musí být nahrané jako video, abychom ukázali, že jsme si také dali s natáčením práci. Otázky musí být přirozené, milé, lidské a navíc je to skvělá příležitost, jak představit firmu a lidi v týmu. Nesmíme zapomínat, že pro kandidáta bude videodotazník první vizuální kontakt s firmou!

Jak to funguje?

Kandidát dostane e-mail s linkem na videodotazník. Otevře jednoduchou aplikaci, kde vidí uvítací video, nahrané otázky a sám může odpovědi nahrávat. Některé programy umožňují nastavit, jak mají být odpovědi dlouhé, či zde může kandidát video přetočit a nahrát odpověď několikrát.

My počet nahrávání nijak neomezujeme, protože nám přijde zbytečné stresovat kandidáty tím, že budou mít jenom jeden pokus.

Všechny nahrané odpovědi vidíme v přehledné administraci, kde si je můžeme přehrávat.

Majka, naše nová recruiterka, si videodotazníkem prošla také.

Kdy dotazníky použít?

Videodotazník nemá za cíl nahradit interview, ale používáme ho na čtyři až pět otázek pro předvýběr. Například chceme slyšet alespoň jednu odpověď v angličtině, protože bez té nemá smysl ve výběrku pokračovat.

Používáme ho na juniornější pozice, kde očekáváme mladší kandidáty, pro které je nahrávání přirozenější a zároveň tam, kde dostáváme hodně životopisů a proto potřebujeme být ve výběrku efektivní. Druhou oblastí jsou zahraniční kandidáti na vývojáře, kterých máme velké množství a potřebujeme udělat vstupní síto podle kvality angličtiny, typu víza a podobně.

Jak otázky nahrát

Otázky musí být přirozené, zábavné a je to skvělý způsob, jak s kandidáty navázat vztah a ukázat jim firmu. Osvědčilo se nám, když každou otázku pokládá jiný člen týmu. Když jsme hledali člověka na péči o expaty, nechal jsem každou otázku nahrát jiným cizincem. Jak příklad vidíte naší iOS vývojářku Mireyu.

Pokud chcete něco crazy, natočte video s filtry, kandidáty to pobaví.

Videa točíme na mobil bez nějaké profesionální techniky, protože stejně tak je bude točit i kandidát. Chceme, ať působí co nejpřirozeněji, jako kdyby spolu dva lidé byli na Skypu.

Jaký zvolit nástroj

Vyzkoušel jsem celou řadu nástrojů a nakonec jsme vybrali aplikaci RecRight. Dobrá aplikace musí být v první řadě jednoduchá. Vždyť natočit video a poslat ho přes Messenger je otázka tří kliků. Viděl jsem aplikace, kdy se kandidát musel proklikat několika obrazovkami, založit si účet a heslo a stáhnout si do počítače Adobe Flash, než vůbec mohl začít nahrávat. To je dnes nepřijatelné.

RecRight je super jednoduchý a intuitivní, samozřejmě dobře funguje i na mobilu (zhruba třetina kandidátů nahrává video na mobil) a cena začíná na 295 Euro měsíčně.

Úspěšnost a feedback

Videointerview dokončí zhruba 60 % kandidátů. Pro většinu lidí to byla první podobná zkušenost a i když říkají, že to byl nezvyk, tak feedback je celkově pozitivní. Nahrání pěti odpovědí lidem trvá v průměru kolem půl hodiny, protože je většinou točí několikrát.

Z pohledu recruitmentu videodotazník obrovsky šetří čas. Musíme tento nástroj používat citlivě a dobře kandidátům vysvětlovat, co a proč po nich chceme, ale jeho správné využití ve finále pomůže oběma stranám.

Pokud si chcete aplikaci vyzkoušet, můžete si zkusit naše reálné interview na pozici recruitera.

Závěrem

Videodotazník může být dobrý pomocník, ale strašně záleží, jak s ním naložíte.

Musí to být extrémně jednoduché, komfortní a přirozené. Myslím, že čas videointerview teprve přichází. Zejména propojení videa a chatbotů nabízí velmi zajímavé možnosti.

4 reakce na „Videodotazníky zlepší efektivitu i zážitek“

Mám dotaz k těm 60% dokončených odpovědí. To je reálné číslo z vašich zkušeností? Mohu se zeptat na základě kolika pozic jste se k tomu dostali? Uvádíte juniorní pozice, kde je hodně reakcí a zahraniční vývojáře, můžete být konkrétnější? Díky moc.

Ano, 60% je naše číslo, řekl bych na základě pár desítek odpovědí. Juniorní pozice například junior recruiter, junior účetní, koordinátor zahraniční mobility. Zahraniční vývojáři jsou na frontend, backend, ios. chceme od nich slyšet pár odpovědí v angličtině ohledně jejich motivace na relokaci do Prahy a jaké konkrétně mají občanství a vizum.

Ahoj, jak jsi pocital, kolik to usetri casu? Furt mi to totiz nedava smysl.

Ja musim kandidatovi poslat email s odkazem na video-dotaznik, pak si to musim nekdy otevrit a kazdou jednu odpoved si stejne pustit, abych to mohl vyhodnotit.

Ttn jediny usetreny cas vidim v tom, ze nemusim cist otazku, ale slysim rovnou odpoved.

Budu rad za doplneni, abych si to dokazal predstavit.

Diky
Marek

Ahoj,
u dotazníku máš odpovědi přesně na otázky, které potřebuješ. Takže přehrání ti zabere třeba 5 minut. Zatímco když děláš screening call, většinou jsou tam nějaké konverzační fráze, musíš jít do phone boothu apod., někdy je problém se spojením… takže to vždycky zabere alespoň 15 minut. A když se to s množstvím kandidátů začne násobit, je to už pořádný rozdíl. A ještě větší výhoda je, pokud pohovoruješ lidi z jiných časových zon. Večer pošleš dotazník a ráno máš v mailu odpovědi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.