Rubriky
blog

Co se děje ve světovém sourcingu?

Sourcing Summit (SOSU) v Amsterdamu je největší akcí svého druhu v Evropě. Sjedou se na ní špičky světového sourcingu a dva dny běží přednášky, workshopy a hackathony. Podívejte se, co zajímavého přinesla.

Tato reportáž bude trošku zvláštní tím, že bude o konferenci, na které jsem letos nebyl. Ale i tak bude zajímavá a ukážu vám, co všechno se dá vydolovat ze sociálních sítí a jak je možné sledovat dění ze světových konferencí v tramvaji na mobilu. V článku je dost odkazů na příspěvky, videa a materiály.

No a popravdě, když se kouknete na zprávy TV Nova, tak běžně uvidíte živé vstupy reportéra stojícího ve studiu na terase kterak komentuje události, které neviděl ani z rychlíku. Takže vlastně nic nového pod sluncem.

Twitter

Skvělým nástrojem pro sledování jakékoliv větší akce je Twitter. Účastníci hojně sdílejí své postřehy a fotky pod hashtagem akce a je tak celkem jednoduché si vytvořit kanál příspěvků v mobilu. Sourcing Summit měl hashtag #SOSUEU a podívejte si, kolik měl příspěvků:

Množství tweetů s hashtagem #SOSUEU

Přes tisíc tweetů denně už vám udělá slušný obrázek o tom, co se na akci dělo. Samozřejmě, většina příspěvků je jenom smetí, kdy lidi píšou, že tam prostě jsou, fotí si selfíčka a podobě. Proto je dobré to trochu přebrat, a to tím, že použijete nějaké analytické nástroje. Já používám Twitonomy, který vyfiltruje nejoblíbenější tweety s hashtagem #SOSUEU. Tady jich pár je:

Pokud si chcete udělat přehlednou nástěnku ze všech tweetů, můžete použít třeba nástroj Tagboard. Na linku je připravená nástěnka přímo pro #SOSUEU.

Sledujte konkrétní lidi

Další možností jak vyfiltrovat zajímavé Tweety, je sledovat konkrétní osobnosti, u kterých se dá předpokládat, že nebudou sdílet jenom selfíčka. Doporučuji: Jim Stroud, Glen Cathey, Shane McCusker, Irina Shamaeva nebo Balazs Paroczay. Z české scény José Kadlec a Michal Toman. José byl na hlavní stage, takže gratulace ! Přivezl si i nějaké svoje nádobíčko, nevím přesně co to je, prý o tom napíše.

Aplikace Twitonomy vám práci ulehčí, protože umožňuje vyfiltrovat nejaktivnější uživatele používající #SOSUEU. Zajímavé je, že na sedmé místo se probojovala Veronika Dvořáková, jejíž výběr z tweetů také přináším.

Pro zajímavost uvádím další reporty, které Twitonomy umí. Například influencery s největším dosahem a angažovaností. Největší dosah měli ti, kteří mají největší síť a vypustili nejvíce tweetů (tj. kvantita), zatímco „Most engaging users“ jsou ti, kteří vyvolali nejvíce reakcí (lajků nebo sdílení, tj. kvalita). Vlevo dole vidíme, že se skóre 19 byl na hashatgu #SOSUEU nejlepší José Kadlec.

Zde máte na ukázku ke stažení souhrn analýzy Josého twitterového účtu. Twitonomy ale nabízí daleko víc a je to mimochodem skvělý nástroj pro vyhledávání kandidátů na Twitteru. Ale o tom až v jiném článku.

Videa

Záznamy některých přednášek byly pořízeny přímo na konferenci přes Periscope (streamovací nástroj pro Twitter). Zde například technologický expert Henk Van Ess (pro spuštění klikněte na fotku).

Jedním z hlavních speakerů byl Glen Cathey, světový expert přes Boolen Search. Jednu jeho přednášku najdete níže a opravdu doporučuji (není to ze SOSU, ale z konference Intelligent Machines and the Future of Recruitment):

Ze stejné akce je i přednáška dalšího z přednášejících na SOSU, Balazse Paroczay. Balazcs je tak trochu bavič, jeho přednáška je o tom, co má společného sourcing a KungFu Panda.

Do třetice například Jim Stroud a jeho video na téma vyhledávání kandidátů na Twitteru:

Většina z top influencerů má svůj YouTube kanál, kde najdete plno jejich příspěvků nebo záznamů z přednášek. Určitě vyzkoušejte, uvádám pár odkazů:

YouTube kanál Jim Stroud

YouTube kanál Glen Cathey

YouTube Shane McCusker

Odkazy

Vysosal jsem pro vás odkazy na zajímavé materiály, které byly sdílené na SOSU.

Verification tools – seznam nástrojů pro vyhledávání detailů o uživatelých na sociálních sítích.

Indeed Inboud Recruiting e-book – trocha strategie.

Pár LinkedIn hacků od Balazs Paroczay.

35 nástrojů, které by měl každý recruiter znát.

Aby v článku přece jenom zazněl hlas někoho, kdo na konferenci fyzicky byl, poprosil jsem Michala Tomana o pár postřehů:

Michal Toman

1) Jako hodnotíš SOSU v rámci dalších světových eventů a konferencí?

SOSU patří ke špičce v oblasti eventů zaměřených na sourcing. Letošní ročník byl čtvrtým v Evropě, jinak stejný koncept běží i v Asii a Austrálii. Na SOSU jsem byl již minulý rok a patří k nejzajímavějším eventům v Evropě (tedy pokud tě zajímá sourcingJ)

2) Co vidíš jako hlavní přínos účasti na mezinárodních konferencích?

Naše ekonomika reaguje na vývoj té světové s několikaměsíčním zpožděním, takže většinou reaguje na situace, které jinde již zažili a řešili. Zažili jsme to při poslední ekonomické krizi, která propukla již v roce 2007, ale v ČR se začala projevovat až v roce 2009. To samé se dá přenést i do recruitmentu, protože ten také reaguje na vývoj ekonomiky a související projevy. Vždy když jedu na zahraniční konferenci, vnímám to jako unikátní možnost potkat se s někým, kdo již řešil výzvy, které mě teprve čekají.

3) Co tě nejvíc zaujalo? Co se dá konkrétně použít v práci?

V Amsterdamu mě hodně zaujala přednáška Iriny Shamayeva, která ukazovala, jak pomocí schema.org vyladit Custom Search Engine, aby dosahoval přesnějších výsledků (tj. kandidátů) a eliminovat irelevantní výsledky. Na detailnější vysvětlení je tu asi málo místa.

4) Máš tipy na speakery, které stojí za to dlouhodobě sledovat?

Záleží na tom, co sourcer/recruiter přesně potřebuje nebo co ho zajímá. Ze sourcingu mám rád lidi jako Shane McCusker, Balazs Paroczay, Johnny Campbell, Stacy Donovan Zapar. Z recruitmentu mám rád osobnosti jako Greg Savage, Scott Love, Shally Steckerl, Katrina Collier.

5) Jaké jsou další konference a eventy, která má smysl navštívit?

Za zajímavou recruiterskou konferencí se světovými speakery nemusíme jezdit jen do zahraničí. EVOLVE! Summit v Brně je konferencí, kde se s těmito jmény může každý potkat osobně. Ze zahraničních eventů stojí za sledování SourceCon, #tru nebo ERE Recruiting Conference.

TIPY NA PODZIMNÍ KONFERENCE V ČR:

I v Čechách budou v následujících týdnech zajímavé akce. V úterý 1. listopadu proběhne Culture Rocks, první ze série talk show konferencí o firemních kulturách, na které vystoupí mimo jiné Petr Šimůnek (Forbes), Oliver Dlouhý (Kiwi) nebo Lubo Smid (STRV).

Hned druhý den pořádá People Management Fórum konferenci Průmysl 4.0: revoluce začala.

Perfektní akce je Evolve Summit v Brně (10. listopadu), kde vystoupí špičkoví zahraniční speakeři Scott Love, Shane McCusker nebo Balazs Paroczay.

Já půjdu na všechny (Evolve Summit a Průmysl 4.0 jako speaker, Culture Rocks jako divák), takže se tam třeba uvidíme 🙂

Twitter mixér

Na závěr přináším ještě pár dalších inspirativních Tweetů:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.