Rubriky
blog

Kde se vzdělávat na podzim?

Fanoušci moderního recruitmentu, umělé inteligence, sourcingu či chatbotů se na podzim mohou těšit na zajímavé akce. O tom, jaká témata hýbou letos recruitmentem jsem si popovídal s Michalem Tomanem a Philem Tusingem. A pokud studujete, mám pro vás na konci článku dárek!

Evolve Summit

Michal Toman a jeho tým připravují třetí ročník recruitment konference Evolve Summit. Je skvělé, že v Čechách vznikla akce, která má mezinárodní přesah a světovou odbornou úroveň. Loni jsem byl moc spokojený a už se těším do Brna znovu. Zeptal jsem se proto Michala na pár otázek.

Řečníci a organizátoři Evolve 2016
Proč by měli lidé přijít na Evolve?

Podobná recruitment konference se v regionu CEE nevyskytuje. Návštěvníci mají příležitost potkat se s předními osobnostmi lokálního, ale i světového recruitmentu. Daří se nám do ČR přivážet odborníky, kteří ovlivňují směřování celého odvětví. Jsou mezi nimi i lidé, kteří třeba nyní radí Googlu či Facebooku s jejich novými platformami pro nábor. Takže máme informace z první ruky.

Jaká vylepšení máš letos připravená?

Tento rok rozšiřujeme program na dva dny. Budeme tak mít více času věnovat se všem oblastem od social recruitmentu, sourcingu, recruitment marketingu, community recruitmentu až po company culture recruitment. Zároveň budeme letos mít celkem 14 řečníků, bude více obsahu, obsah bude pestřejší i do formy, neboť se chystáme kromě klasických přednášek zařadit i case studies a sourcing tips. Budeme také letos přenášet živý stream z Las Vegas z centrály Zapposu.

Co se týká speakerů, kdo jsou letos hlavní esa?

Těžko vyzdvihovat konkrétní jména, neboť všichni řečníci jsou na špičkové úrovni. Osobně se velmi těším na Katrinu Collier, Karen Azulai nebo Billa Boormana, kteří budou přednášet poprvé v regionu CEE.

Shane McCusker na Evolve 2016
Vidíš nějaký posun, co se týká témat? Co recruitment teď nejvíc řeší?

Hodně se poslední dobou řeší dopad technologií na každodenní práci recruiterů. Ať už se jedná o chatboty, umělou inteligenci obecně nebo technologické aplikace, které nábor výrazně zrychlují a usnadňují. Procházíme nyní úžasnou etapou, recruitment jak ho známe se velmi brzy výrazně změní, a my můžeme být u toho. Máme připravené zajímavé případové studie z firem, které již začaly umělou inteligenci pro recruitment využívat. Chceme ukázat, že není třeba se těchto změn bát, ale je dobré se na ně nachystat.

Jak těžké je takovou akci připravit? Kolik lidí a jak dlouho dopředu na akci dělá?

Když jsme v roce 2015 začínali, dělali jsme konferenci v malém okruhu s mými kolegy. To už nyní není možné. Nejsme profesionální organizátoři eventů, jsme recruiteři, takže oproti jiným konferencím na to jdeme z druhé strany – dokážeme velmi fundovaně vybírat a ovlivňovat obsah. Hodně času trávíme nad obsahem, výběrem řečníků, s řečníky se snažíme hodně řešit o čem budou povídat a co si návštěvníci odnesou. Plno času spolkne i samotná příprava, marketing, péče o partnery, chystání dramaturgie. S přípravou konference vždy začínáme cca 10 měsíců předem. Tento rok je do organizace konference zapojeno pět lidí, ale odhaduji, že to do budoucna ještě poroste.

Podle mě jsou největším zlem příspěvky sponzorů. Jsou často nejslabší, hodně prodejní… Jak se k tomu stavíte?

Znám konference, kde organizátor mezi řečníky zamíchá sponzory se svými tématy a na takovéto konference už nejezdím. Nechci si platit vstupenku na konferenci a poslouchat “teleshopping“. U nás máme pravidlo, že na pódiu se nikdy nesmí objevit někdo kvůli tomu, že si to zaplatil.

Tak jak EVOLVE! získává více a více pozornosti, i nám se ozývají firmy, které nabízejí peníze za to, aby mohly vystoupit na pódiu. Vždy jim říkám, že toto není naše cesta. Pokud mají něco zajímavého, rád si to poslechnu a zvážíme, jestli je to obsahově přínosné. Někdy mám tendenci řečníkům do obsahu hodně povídat a těžko by se mi do toho někomu “kecalo“, pokud by si svou přednášku zaplatil😊

Máš nějakou jinou konferenci, kterou bys doporučil?

Osobně jezdívám na Sourcing Summit a Recruitment Live.

V roce 2015 přijel na Evolve Greg Savage

Evolve Summit 2017 se koná od 8. do 9. listopadu v Brně. Do konce července je možné koupit lístky ještě za Early-bird cenu 4 000 Kč pokud se účastníte pouze jednoho dne, 6 500 Kč na oba dva dny.

Ostatně v Brně toho bude na podzim víc, protože Petr Skondrojanis zde 3. září plánuje další díl talkshow konference Culture Rocks. Těšit se můžete na Pavla France (Frank Bold), Jiřího Fabiána (Top Monks), Viktora Kusteina (Rockaway) nebo Jirku Halouska (IReSoft).

Svojí konferenci s názvem Employer Brand Experience plánuje v září i Petr Hovorka z Brandbakers.

Sourcing Summit Europe

Každý podzim se v Amsterdamu koná Sourcing Summit (#SOSUEU). Potkat zde můžete absolutní špičku oboru a uvidíte inovace, případovky, nástroje, strategie, ale i technické vychytávky a hacky. Lístek na Sourcing Summit není nejlevnější a proto mám pro čtenáře promo kód na 10% slevu. O loňském ročníku jsem psal v tomto článku.

Organizátorem Sourcing Summitu je Phil Tusing, kterého jsem vyzpovídal.

Proč by měli lidi přijít na Sourcing Summit?

Protože se dozví plno praktických a konkrétních rad a postupů z oblasti vyhledávání a náboru talentů. #SOSUEU má už reputaci akce, která se nebojí bořit zažité konvence, která hledá nové cesty, a která umí kolem sebe soustředit zajímavou komunitu. Letos budeme mít účastníky z 50 zemí!

Proč vlastně Sourcing Summitu vznikl?

Techniky a nástroje pro sourcing se vyvíjí obrovskou rychlostí. Co fungovalo loni, je letos už často zastarelé. Je užasné vidět, jak se ten obor rychle mění, a všechny nás spojuje chuť učit se pořád nové věci.

Co bude hlavní téma letošního ročníku?

Nechceme ustrnout, a proto pořád zkoušíme nové formáty. Letos se budeme hodně inspirovat jinými obory, jako například psychologií, marketingem, obchodem nebo žurnalistikou. Chceme neustále posouvat hranice našeho oboru, nebát se úplně nových cest, technologií a hacků. Navážeme na úspěšný loňský hackathon a plánujeme soutěž v sourcingu. Jako doprovodnou akci plánujeme výstavu sourcingových technologií.

Pokud porovnáš SOSUEU nyní, a když jste v roce 2013 začínali, jak se svět sourcingu posunul?

Některé věci se hodně změnily. Tehdy se pořád mluvilo o LinkedIn, teď se o něm mluví málo. Naopak loni mělo 70% přednášek v názvu „hack“ nebo „hacking“ a to dříve nebylo. Ale některá témata jsou pořád populární: boolean search, efektivita sourcingu, osobní rozvoj nebo jak řídit sourcingový tým.

Sourcing Summit se pořádá také v Austrálii a Asii. Vnímáš nějaká regionální specifika?

Ano, ale obecně řeší podobné ekonomiky podobné problémy. Ve finále nás stejně spojuje stejný cíl a tím je vyhledat ty nejlepší talenty.

Jaké další akce nebo konference bysi doporučil?

Mám rád start-upové konference. Líbí se mi to nadšení a energie. Myslím, že by každý měl alespoň jednou za čas jít na akci, která je z úplně jiného oboru.

Sourcing Summit Europe se koná od 10. do 12. října a lístky můžete koupit zde. Program konference je tady. Do konce července můžete uplatnit kód na 10% slevu: SOSUEUSTRV. 

Digitální recruitment

S Michalem Hardynem, šéfem digitální agentury Stario, připravujeme podzimní kurzy našeho programu Digitální recruitment. Oproti jaru jsme program vylepšili a rozšířili, abychom pokryli témata, která recruiteři nejvíce řeší: digitální marketing, sociální sítě, osobní brand, copywriting, technologické aplikace apod. Chceme nabízet maximálně zhuštěný a praktický obsah, více informací a registraci najdete zde.

Rozšířili jsme kapacitu, a to nám umožní nabídnout na každém kurzu 4 místa zdarma pro studenty (celkem 3×4, tj. 12 míst). Podmínkou je, že se musí jednat o studenty denního studia VŠ. Takže pokud studujete a zajímá vás recruitment, napište nám pár řádek o sobě a motivační dopis. Nejlepší vybereme a pozveme na kurz. Psát můžete na: matolin.matej@gmail.com nebo hardyn@stario.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.