Rubriky
blog

#Opentowork pro kandidáty i recruitery

Tipy jak si správně upravit LinkedIn profil, když hledáte práci. Jak zacílit search na LinkedInu na aktivní kandidáty. Využití nové funkce #Opentowork pro vyhledávání a větší vizibilitu uchazečů o práci.

Seznamy lidí bez práce

Brzy po začátku pandemie začaly kolem různých profesních komunit vznikat seznamy lidí, kteří se ocitli bez práce a hledají nové nabídky. Takové seznamy sestavily například Holky z marketingu nebo #SuHR. Jenom v seznamu Holek z marketingu je přes 700 lidí. Zkontaktujte některou z komunit, a o seznam požádejte.

Pokud jste recruiter a nemáte volnou pozici, můžete seznam použít jako investici do budoucna a se zajímavými kandidáty alespoň navázat spojení na LinkedIn. Tito lidé jsou pochopitelně velmi otevření networkingu a rychle si rozšíříte svoji síť.

Pokud byste chtěli tuto činnost automatizovat, můžete použít například Phantombuster pro dávkové rozesílání pozvánek ke spojení.

Buďte dohledatelní

Když jsem procházel LinkedIn profily ze seznamů, překvapilo mě, že u většiny není poznat, že hledají práci. Pokud někdo chce opravdu dát trhu vědět, že ztratil práci a je volný, měl by udělat následující minimum:

  • Vložit informaci do Headlinu a použít některé z hesel „Open to work“, „Open to new opportunities“ apod. Podle takových klíčových slov vás pak recruiteři rychlejí dohledají.
  • V sekci About vyplnit své dovednosti, silné stránky a jaký typ práce hledáte.
  • Vyplnit datum ukončení posledního zaměstnání (pokud se tak stalo).
  • Oznámit hledání práce v příspěvku na LinkedIN. Ztrati práci kvůli Covidu není žádná ostuda.

Recruiteři si naopak mohou připravit search lidí, kteří mají na profilu některé z klíčových slov napovídajících, že hledají práci, jako „Open to work“, „Open to new opportunities“, „Open to new challenges“, „Hledám práci“, „Otevřený pracovním nabídkám“ apod.

Pro tvorbu dotazu můžete použít šikovný Boolean Builder od Balazse Paroczay, kam jednoduše vyplníte klíčová slova a sestavený dotaz zkopírujete do vyhledávacího okna v LinkedInu.

Stejně tak si můžete zkopírovat následující text a pouze upravovat klíčová slova, která chcete změnit:

(„Project manager“) AND („Open to work“ OR „#Opentowork“ OR „Open to new opportunities“ OR „Looking for job“ OR „New challenges“)

Poté co dotaz vložíte do vyhledávacího okna, můžete pomocí dalších filtrů omezit výběr podle lokality například na Českou republiku. Výsledek vyhledávání vyzkoušejte zde.

Klíčových slov v souvislosti s hledáním práce je celá řada a je třeba vyzkoušet různé kombinace: (Lookig, Seeking, Open to, Ready for) (Job, Challenges, Opportunities, Work…). Stejně tak můžete vyzkoušet i jejich české varianty. Vyhledávání na LinkedIn je vždy trochu o experimentování.

#Opentowork

Novou funkcí LinkedInu je značka #Opentowork, kterou je možné přidat k profilové fotce. Máte pak jistotu, že si vás každý recruiter všimne, protože značka je dobře vidět na seznamu vyhledávání.

LinkedIn Introduces #OpenToWork Profile Photo Frame

#Opentowork je možné zapnout v nastavení osobního profilu. Popis nastavení je zde.


Vyhledávání podle klíčového slova #opentowork je možné i jako X-Ray na Googlu.

Více informací včetně připraveného Custom Search Engine najdete v článku od Iriny Shamaevy.

Závěrem

  • Pokud hledáte práci, upravte svůj LinkedIn profil, ať jste dohledatelní.
  • Pokud nabíráte, vyzkoušejte různé dotazy zaměřené na volné kandidáty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.