Pokud se chcete vzdělávat, doporučuji vyhnout se HR médiím. Zejména z těch českých se nic nového nedozvíte. Kam se raději podívat? Jaké aplikace a nástroje použít? Anketa: jaké blogy čtou čeští influenceři.
Číst si o HR?
Přiznám se, že většina diskusí a článků s HR tématikou mi připadá jako desetkrát vylouhovaný čaj. Omílání těch samých témat, nic konkrétního, praktického, jenom řeči, PR články, banality a nejlépe vše dohromady. Ocituji například ze serveru HR News: „Novoroční předsevzetí pro personalisty: Udržte si své talenty“ (děkuji za radu), či „Pracovní prostředí by mělo stimulovat, ne stresovat“ (aha, to mě nenapadlo). Zcela zásadní informace přinesl článek o protahování v práci.
Pro fajnšmekry jsou dokonce připravená videa.
Přemýšlím, co může člověka vést k tomu, aby se na tohle dobrovolně díval… Ale abych nebyl nespravedlivý, ostatní HR média na tom nejsou o mnoho lépe. Málokdy najdu článek, který by mě svoji kvalitou či rozhledem obohatil.
Ve světě je situace o něco lepší, ale zase ne o moc. Proto si myslím, že lepší je sledovat dění v jiných oborech a snažit se přenášet best practices do HR.
Nemám čas!
Často od lidí slýchám, že vůbec nemají čas číst, že se přece musí starat o děti, mají hrozně práce apod. Pokud ale na to jde člověk chytře, tak si čas najde. V MHD si číst na Kindlu e-knihu, na blogy je ideální RSS čtečka v mobilu, při přesunu pěšmo si pustit podcast, a pokud už musím jet autem, tak poslouchám audioknihu. Běhání, sezení na záchodě, čekání na letišti, usínání v posteli… to všechno může člověk využít pro svoje vzdělávání. Není problém si takhle najít hodinu až dvě denně.
Rád bych pro inspiraci představil některé zdroje kvalitních informací a ukázal praktické postupy a nástroje. Průběžné sebevzdělávání a sledování novinek je nutností.
Tisk
Tištěná média s HR tématikou prakticky nečtu. Maximálně, když jsou někde na konferenci zdarma. V práci jsme je odebírali, trochu jsem se tím prolistoval, ale moc mě to nezaujalo. Jednu dobu jsem odebíral americký SHRM magazine, a to je také zoufalost.
Mám předplacený The Economist. To je novinářská šlechta. Pokud chce člověk vědět, co opravdu hýbe současným světem, a co jim bude hýbat za pár let, tak tohle je správná adresa. Žádný infotainment, ale poctivé analýzy, argumenty, studie.
O všech trendech, o kterých se dnes píše v mainstreamu, se v Economistu psalo už před lety.
Digitální předplatné Economistu je možné číst na tabletu nebo mobilu (ideální do tramvaje). Všechny články jsou ke stažení i v audiu, takže člověk může poslouchat pěknou angličtinu třeba v posilovně, a nebo si pustit pár článků před spaním.
Blogy
Rozdělil bych je na blogy, které slouží k obsahovému marketingu agentur a konzultantů a blogy nezávislé. Ale pozor. Content marketing není sprosté slovo, a některé přináší zajímavý obsah. Zmínil bych Brandbakers, Recruitment Academy, nebo Flow-R.
Z nezávislých blogů mám rád NeonovouHR Veroniky Hlaváčové ze Slevomatu. Dost se mi líbil mini-seriál o hirování vývojářů. Nejprve článek o tom, co odkoukala na vývojářské konferenci v USA, a pak jak to konkrétně aplikovala v Brně. Takhle se má psát. Je to konkrétní, člověka to někam posune, něco se dozví, naučí, má to přesah do světa. Ne banality a „zamyšlení“, které se dočítáme v HR médiích.
Nedávno jsem našel blog Ze života recruiterky, který mě opravdu baví. Nejpoužívanějším slovem je „vyfuckovat“. Je vidět, že HR se nemusí brát tak vážně a lze o něm psát s vtipem.
Pokud chcete být při čtení blogů efektivní, zkuste použít Chrome plugin Squirt. Pouští vám text webové stránky na jednom místě na obrazovce (aby oči nemusely přejíždět) rychlostí, jakou si určíte (od 250 do 950 slov za minutu). Je to docela legrace a dobrý trénink rychločtení.
Twitter je fajn k rychlému sdílení článků. Většina influencerů ho právě k tomu používá a člověk díky tomu narazí na tipy na zajímavý materiál.
V Čechách není tolik rozšířený, proto krátce zmíním, že stačí si jen na pár kliků založit účet a pak je možné si navolit lidi, které chcete sledovat. Člověk sám nemusí ani nic publikovat, může jen odebírat informace a oproti LinkedIn nebo Facebooku nemusíte nikoho žádat o přátelství nebo propojení.
Až si uděláte účet, najděte si někoho z oboru, koukněte se koho sleduje, a vyberte si, koho chcete sledovat také.
Nemocí Twitteru je aplikace Buffer nebo jí podobné automatické postovací služby. Funguje tak, že zadáte příspěvky a zvolíte si (nebo to udělá za vás), kdy se mají zobrazovat. Takto si můžete naplánovat takřka neomezené množství příspěvků
Při rozumném používání je praktická, ale někteří uživatelé (hlavně z komerční sféry) nakrmí Buffer desítkami upoutávek na své články, a člověk nevidí v Twitteru nic jiného. Dost mi to vadí, a některé lidi jsem proto přestal sledovat.
Podcasty
Podcasty, nebo-li zvukové záznamy, jsou stále více v kurzu. Velmi dobrá je služba Soundcloud, kde je k dispozici zdarma obrovské množství pořadů z celého světa. Například zmiňovaný The Economist dává k dispozici některé namluvené články, své pořady zde má Harvard Business Review a mnoho dalších.
Praktická je aplikace pro mobily. Stačí stáhnout, přihlásit se, vybrat si pořad, zapojit sluchátka, kliknout a jedem. V létě si na mobilu čtu, v zimě mi ale mrznou prsty, takže víc poslouchám.
Z českých podcastů mám nejraději Mediář – čtvrthodina týdně o marketingu a médiích v ČR. Zajímavé, svižné, vtipné. Jednu půlku si pustím cestou na zastávku, a doposlouchám to pak cestou z tramvaje.
Audio knihy
Hodně nových knih je k dispozici jako namluvená audiokniha. Audioknihovna je například Audible od Amazonu, ale jedná se o placené věci, a pravdou je, že audioknihy jsou dražší než e-knihy. První kniha na Audible je zdarma, takže si to můžete vyzkoušet. Poslechnout audioknihu trvá zpravidla déle, než knihu přečíst, ale jsou situace, kdy to sedne.
Audible mám stažené v mobilu, ten připojím přes bluetooth k autorádiu a tuhle jsem například cestou do Brna a zpět odposlouchal celou knihu The Alliance: Managing Talent in the Networked Age. Z česky namluvených knih mě zaujal životopis Steva Jobse. České audioknihy jsou k dispozici na audioteka.cz. No a takový Kmotr namluvený Jiřím Pragerem je fakt něco. To je vlastně taky o řízení organizace.
Feedly
Když sledujete více blogů, je Feedly nutností. Je to aplikace, která vám udržuje aktualizovaný přehled nových článků z vašich oblíbených blogů. Nemusíte pak opakovaně navštěvovat sledované weby a kontrolovat, jestli není něco nového. Feedly vám vše naservíruje do jedné aplikace.
Vytvoříte si účet (nebo se přihlásíte skrze váš existující účet na Facebooku, G+, Twitteru apod.) a pak přidáváte weby, které chcete sledovat. Mohou to být blogy, zpravodajství, magazíny apod. Kdykoliv pak aplikaci spustíte, hned uvidíte pěkný přehled nových článků.
Sledované weby je možné uspořádat do tématických kolekcí, zvolit si vzhled aplikace apod. Samozřejmostí je možnost sdílení článků na sociální síti.
Perfektní je mobilní aplikace pro Android a iOS (pro Windows Phone se jmenuje Phonly). Náhledy článků můžete jednoduše rolovat prstem, když vás něco zaujme, stačí kliknout, a otevře se celý článek. Pokaždé, když mám zbytečných pět minut, projedu si novinky z blogů. Co mě zaujme, označím si záložkou, a pak se k tomu vrátím, když mám víc klidu.

Knihovna best practices
Zajímavý je projekt re:Work od Googlu. Je to web, který volně navazuje na knihu Work rules! od Laszlo Bocka a jsou na něm nasdílené užitečné případovky (i z jiných firem), návody, formuláře apod. Víceméně to jsou interní HR dokumenty Googlu. Chcete například udělat návod pro liniové manažery, jak dělat pohovor? Nic nevymýšlejte a stáhněte si návod z Googlu.
Anketa – co čtou lidé z oboru.
Veronika Hlaváčová, Slevomat, NeonovaHR
Jaké české blogy/weby čteš?
Jaké zahraniční blogy/weby čteš?
- Lou Adler a jeho performance-based hiring
- Dr. Tomas Chamorro-Premuzic – psychologie z praktického úhlu pohledu využitelná v HR a businessu
- Harvard Business Review – inspirace z oblastí Managing people, HR management, Leadership, Enterpreneurship, Marketing, Innovation, Organizational culture…
- co se týče HR marketingu, sleduji jednotlivé firmy a jejich HR mkt aktivity (AirBnB, Zappos, Shazam, Tesla..)
- kreativní inspirace reklamními bannery https://twitter.com/Brilliant_Ads
Jaké nejlepší knihy jsi četla v loňském roce?
- Marcus Chown, Kvantová teorie nikoho nezabije (nacházím v tom důvody, proč „Skvělý lidi přitahujou skvělý lidi“)
- Laszlo Bock, Work rulez!
- Dan Ariely, Jak drahá je intuice?
Petr Hovorka, BrandBakers
Jaké české blogy/weby čteš?
Jaké zahraniční blogy/weby čteš?
- hbr.org (skvělá pestrost a kvalita článků)
- hingemarketing.com (svět brandingu 2.0)
- fastcompany.com (odebírám leadership newsletter)
- bluivygroup.com (články o employer brandingu, které mi povětšinou dávají smysl)
Jaké nejlepší knihy jsi četl v loňském roce?
- Work Rules: Insight from Inside Google, Laszlo Bock (vhled do vedení lidí a personalistiky z prostředí firmy s posláním a hromadou peněz)
- Hypotéza štěstí, Jonathan Haidt (…prostě hledání moderních pravd ve staré moudrosti)
- O čem mluvím, když mluvím o běhání, Haruki Murakami (zpověď běžce a úžasného spisovatele)
Josef Kadlec, Recruitment Academy
Jaké české blogy/weby čteš?
Upřímně v ČR nesleduji ani zpravodajské portály. V HR prakticky nikdo kromě lovec-hlav.cz originální a konzistentní obsah nevytváří. Pokud už něco málo je, tak je to v drtivé většině copy&paste ze zahraničí. Tím se určitá část publika v ČR uspokojit dá, ale to je dáno spíše aktuálním stavem českého HR. Pojďme to změnit!
Jaké zahraniční blogy/weby čteš?
Pokud bych se měl omezit na HR related obory, resp. na recruitment, tak světový influencer, kterého uznávám nejvíce, je Glen Cathey (www.booleanblackbelt.com). Nejen díky jeho analytickému přístupu, ale hlavně i díky tomu, že je to člověk z praxe!
Další zajímavé blogy jsou:
- www.socialmediaexaminer.com
- www.eremedia.com
- www.theundercoverrecruiter.com
- www.sourcingmonk.com
- www.techcrunch.com
- blog.linkedin.com
- http://fourhourworkweek.com/blog/
Jaké nejlepší knihy jsi četl v loňském roce?
Četl jsem znovu po 10ti letech knihu Umění klamu (The Art of Deception) od Kevina D. Mitnicka, který si v minulosti vysloužil nálepku „nejobávanější hacker na světě“, a který proslavil termín sociální inženýrství.
Matěj Matolín, Howden CKD, Lovec Hlav
Jaké české blogy/weby čtu:
Josef Kadlec, Brandbakers, neonováHR a teď nově Ze života recruiterky. Dále:
- CzechCrunch (novinky ze světa IT, technologií a startupů)
- Tyinternety (online marketing, sociální sítě, média apod.)
- Newsfeed (Facebooková reklama)
- Startitup (slovenská obdoba Czechcrunch)
- Mediář (média a marketing)
Klasickým HR webům a médiím se vyhýbám.
Jaké zahraniční blogy/weby čtu:
- www.booleanblackbelt.com (na doporučení Josefa, a je to fakt kvalitní)
- Matt Charney (je mi sympatické, že nesnáší HR konference a HR bláboly)
- Sirona Says (recruitment na sociálních sítích)
- BBC Tech (novinky ze světa technologií)
Nejlepší knihy, co jsem četl v loňském roce:
Work Rules: Insight from Inside Google, Laszlo Bock – Jak se dělá HR v Googlu. Kniha je v čele žebříčku nejlepších Business knih roku 2015.
Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti – životopis podnikatele a vizionáře, který na rozdíl od Zuckerberga a Jobse nedělá aplikace na sdílení fotek nebo mp3 přehrávače, ale vyrábí auta a vesmírné rakety.
Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us – Daniel Pink. Perfektní kniha o tom, co lidi skutečně motivuje.
Pavel Plachý, Flow-R
Jaké české blogy/weby čteš?
Lovec Hlav 🙂 spíše občas – nepravidelně
http://blog.tomashajzler.com/ – úžasná inspirace pro změnu fungování uvnitř firmy
ze života recruiterky – píše Luu Ly z Hagenu
Brandbakers – jsou skvělí
Jaké zahraniční blogy/weby čteš?
Greg Savage – hvězda australského recruitmentu
Jim Straud, Shane McCusker – sourcing
Johnny Cambel a jeho Social Talent – sourcing
ZAPPOS – inspirace na téma svobody v práci
Jaké nejlepší knihy jsi četl v loňském roce?
Radvan Bahbouh – Pohádka o ztracené krajině – velmi laskavě psaná inspirace pro malé i velké.
Thomas Moore – Kniha o duši – náročné čtení o duši člověka od jednoho z největších filozofů dnešní doby.
Evžen Boček – Poslední aristokratka – snad nejvtipnější román soudobé české literatury.