Rubriky
Novinky Personální marketing

Koho obdivují čeští studenti

Mladí Češi chtějí Google, Microsoft a ČEZ. Lokální firmy sice nehrají prim, ale pár štik v rybníku najdeme. Překvapivě dobré hodnocení má státní správa.

Švédská společnost Universum, specialista na Employer Branding, pořádá každoroční celosvětový průzkum s účastí 700.000 respondentů. V České republice proběhl 2. ročník s názvem Czech Republic’s Most Attractive Employers 2015, do kterého se zapojilo celkem 13 399 studentů z více než 67 univerzit a vysokých škol v České republice.

Firma sestavuje žebříček Top 100  zaměstnavatelů v oborech Business, Engineering, IT, Natural Sciences a Law. Kompletní výsledky zde.

Pojďme se podívat, jaké trendy a zajímavosti můžeme z průzkumu vyčíst:

1) Globální hvězdy nehasnou

Asi nepřekvapí, že na nejvyšších příčkách napříč obory se objevují stálice jako Google, Microsoft, ČEZ a Škoda Auto. Poněkud paradoxní je, že Google zaměstnává ve své pražské kanceláři pouze několik desítek lidí. Takže pokud čeští studenti nemíří rovnou do kalifornského googleplexu, tak jejich šance na získání místa u svého vysněného zaměstnavatele je dost mizivá. To ČEZ i Škoda se stovkami otevřených pozic jsou dosažitelnější.

2) Státní správa boduje

V letošním roce je poprvé možné hlasovat i pro státní instituce. Škoda, že nejsou uvedeny jmenovitě, ale pouze souhrnně, jako „státní správa“ nebo „vzdělávací a výzkumné instituce“.

„Státní a mezinárodní instituce či bezpečnostní složky jsme do letošního žebříčku zařadili na přání samotných studentů, kteří je loni nominovali. Může to být zajímavý signál pro soukromé společnosti, protože jim státní sféra konkuruje,“ vysvětluje Tomáš Rašner, country manager společnosti Universum.

Musím se přiznat, že mě překvapuje umístění „státní správy“ na prvním místě v kategorii Law, tj. před renomovanými advokátními kancelářemi jako Allen & Overy nebo White & Case. Dále mě zarazilo umístění Českého aeroholdingu. ČSA jsou dnes stínem ještě před pár lety velmi silné firmy (děkujeme pane Tvrdíku) a přesto v kategorii business s přehledem poráží poradenské firmy z Big Four.

3) Úspěch přitahuje

Povzbudivé je, že v prvních desítkách vidíme i lokální firmy, které svoji image zaměstnavatele budují bez pomoci světoznámého brandu. Tím myslím například Student Agency (7/Business), Metrostav (3/Engineering), Seznam (4/IT), ESET Software (10/IT), Alza (12/IT), Kofola (8/Natural sciences), Agrofert (9/Natural sciences), AK Brož&Sokol&Novák (5/Law), AK Havel&Holásek&Partners (7/Law).

Úspěšné české firmy jsou pro studenty atraktivní a to je dobře.

 4) Finance a poradenství na ústupu

Kdysi superpopulární poradenské firmy z velké čtyřky (EY, PWC, Deloitte, KPMG) ztratily několik pozic (byť jsou stále na velmi slušných místech). Ještě větší propad (často o 10 a více pozic), ale postihl všechny největší banky. Finance už zkrátka nejsou tak IN, jako v minulosti a první housle hrají technologické firmy.

5) Mobilní operátoři bez talentů

Luděk Vokáč si na tyinternety.cz všímá, že čeští mobilní operátoři přicházejí o nejlepší talenty, protože se pohybují až v první třicítce nejatraktivnějších IT firem. Za tím můžeme vidět dlouhotrvající trend, kdy se mobilní operátoři z lídra mobilního trhu stávají pouhými poskytovateli dat.

Co si z výsledků průzkumu odnést?

Sám jsem ke všem anketám a žebříčkům trochu skeptický, tím spíše že vím, jak některé z nich (zejména ty české) probíhají. Neznám přesnou metodiku průzkumu a některé výsledky si neumím vysvětlit, například jak se může v kategorii „Business“ umístit veřejnoprávní Česká televize na 11. místě.

Nicméně nějaké vodítko to je. Navrhuji tento pragmatický postup:

  • Vytipujte si konkurenty, kteří se v žebříčku dobře umístili.
  • Projeďte jejich web, facebook a linkedin a koukněte se, co dělají, co nabízejí a jak s kandidáty komunikují.
  • Nechte se inspirovat, vyberte pár “best practice” a zaneste je do vaší personální komunikace.

Zdroje:

http://www.universumczech.com/vysledky-pruzkumu/zebricek-2015

http://universum.studenta.cz/cesti-vysokoskolaci-chteji-pracovat-v-googlu-a-skoda-auto-boduje-i-statni-sprava/article/2218

http://www.tyinternety.cz/ostatni/google-je-podle-ceskych-studentu-nejatraktivnejsim-zamestnavatelem/

http://www.economist.com/news/business/21623673-graduates-worlds-leading-business-schools-investment-banking-out-and-consulting

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.