Rubriky
Nábor zaměstnanců

Jak vést pohovor s „čerstvým ajťákem“?

V první řadě zapomeňte na vysoce formální divadlo, které je potřeba hrát při jiných příležitostech. Vycházejte z představy průměrného mladičkého ajťáka, který umí dobře kódovat, ale je dost introvertní a hodně času tráví ve virtuálním světě.


Dost možná váš absolvent přichází na první opravdový pohovor ve svém životě, nepadnoucí oblek má půjčený od staršího bratra (pravděpodobnější je ale varianta, že přijde v tričku a džínech), kravatu ručně malovanou od přítelkyně a zpocené ruce nervozitou.

První polovina absolventů přijde 15 minut před domluveným termínem; pamatujte tedy na to, kam je posadíte, než se uvolní místo v zasedací místnosti. Druhá polovina bude mít problém vaší firmu najít, takže se opozdí a pravděpodobně budou volat 5 minut po uplynutí smluveného času, že jsou ztraceni a vy je budete pomocí mobilu navigovat do budovy… Nedělejte z toho velkou věc, která kandidáta hned diskvalifikuje.

Špičkové mozky, možná vaše budoucí raising stars, mívají své sociální slabiny, které musíte občas překousnout a pracovat s nimi se dá až ve chvíli, kdy se stanou součástí vašeho týmu.

Když už jsou všichni na svých místech, nabídněte něco k pití: vodu, džus, espresso nebo latté se zmrzlinou? Ano, přesně tohle často zapůsobí přímo skvěle, prolomí se ledy, nervozita trochu opadne a kandidát má hned dobrý pocit z vaší firmy. Když už má před sebou postavený nápoj, řekněte mu nejdříve, jak bude pohovor probíhat a pak se zeptejte, co ví o vaší společnosti. V průměru odpoví dvěma větami.

Skvělé! Máte příležitost mu vylíčit vše do podrobna a on se zatím dokonale uklidní, takže teď je na čase dát prostor jemu. Ještě nemá žádnou nebo minimální praxi, takže se bavte o škole, o bakalářce / diplomce, oblíbených i neoblíbených předmětech, při přechodu do angličtiny se zeptejte na zájmy, cestování a představu o budoucí práci.

Na druhou část pohovoru si přizvěte odborného garanta, tedy kolegu, který s absolventem probere jeho hard skills – programovací a modelovací jazyky, databáze, analytické uvažování, znalost testování atd.

Nechte garanta, aby kandidáta trochu pochválil, ale zároveň mu dal najevo, že ze školy vlastně vůbec nic neumí; vy jste však ochotni ho vše potřebné naučit.

Po „přezkoušení“ uzavřete pohovor tím, že si promluvíte o penězích (po pohovoru s odborným garantem máte skvělou možnost korigovat nereálné představy kandidáta), termínu možného nástupu, oslňte ho benefity vaší firmy apod. Na závěr se zeptejte, jaký měl kandidát z pohovoru pocit a domluvte se, jak bude probíhat vaše další komunikace.

Silně doporučuji neklást (především) čerstvým absolventům typické personální otázky jako např. „Vyjmenujte svých 5 špatných a 5 dobrých vlastností.“, „Raději byste pracoval/a pro peníze nebo pro pracovní uspokojení?“, „Tak mi řekněte, proč bych Vás měl zaměstnat?“, apod.

Kandidáti je nesnáší a místo hodnotné odpovědi obvykle dostanete jen stejně bezobsažnou informaci, ze které personalista ani nedokáže vyvodit nějaký praktický závěr. Pokud máte dobrého personalistu, tak vše potřebné zjistí během pohovoru, který je veden konkrétně a srozumitelně pro obě strany.

Ze zkušnosti vím, že u čerstvých absolventů a studentů výborně funguje, pokud si na nic nehrajete. Na pohovor klidně jděte v džínech a mikině s kapucí, s hrnkem z edice Star Wars v jedné ruce a jejich životopisem ve druhé ruce.

Tato image nejlépe funguje v případě, že vaším personalistou je sympatická dívka, která navíc umí správně používat technické termíny, dokáže kandidátovi popsat podrobně projekty společnosti a zná romány Isaaca Asimova. Podobný úspěch však sklidí i případný nadřízený. Ve světě IT si zkrátka takovou ležérnost a provokaci můžete dovolit.

Zpětná vazba od čerstvých absolventů, kteří u mě takto prošli pohovorem, byla jednoznačně pozitivní.

Kandidáti okamžitě pochopí, že máte ve firmě přátelské a uvolněné prostředí, ale po pohovoru s odborným garantem zároveň ví, že tu pracují špičky ve svém oboru, od kterých se mají co naučit. Toto zjištění může být pro mnohé z nich větší motivací něž vyšší nástupní mzda u konkurence.

Celý článek berte, prosím, s nadhledem. Dopouštím se v něm generalizace, šovinismu a kdo ví čeho ještě. Kde kdo by se mohl urazit a kde kdo bude mít na toto téma úplně jiný názor. Nechci zde však předkládat formální rady a návody, kterých je plný internet a které jsou pro běžnou praxi jen málo užitečné.

A abych byla spravedlivá, samozřejmě i hodně mých kandidátů z řad čerstvých absolventů přišlo na pohovor přesně na čas, ve skvělém obleku a značkové kravatě, oslnili mě parádní praxí, kterou získali během studia a dali si místo zmrzliny jen vodu. I ti však vysoce ocenili u pohovoru uvolněnější atmosféru a můj krásný hrnek s Mauricem Mossem 🙂

Víte, kde hledat IT absolventy? Přečtěte si tento článek.

Chcete dostávat zajímavé články? Nechte nám na Vás e-mail:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.