Rubriky
Nábor zaměstnanců

Jak mluvit s vyřazeným kandidátem?

Existuje několik dobrých důvodů dát vědět neúspěšnému kandidátovi, že neprošel. Pokud se jedná o kandidáty z administrativního kola, ještě by se absence odpovědi dala přejít, ale v dalších kolech a zejména u seniornějších pozic je kvalitní zpětná vazba nutností.

Kandidát se zajímal o Vaší firmu, věnoval Vám svůj čas, také je dobré do něj pár sekund zainvestovat i po té, co byl vyřazen. Zde je pár důvodů:

  • Může být Váš zákazník, tak proč ho otrávit?
  • Bude sdílet své dojmy s přáteli, tak proč si kazit renomé.
  • V budoucnu se může dostat na pozici, kde bude ovlivňovat Váš business, tak proč si ho znepřátelit?
  • Může být dobrým kandidátem na jinou pozici, nebo bude perfektním kandidátem, až nasbírá ještě dva roky zkušeností

Vyřazená CV z administrativního kola

V administrativním kole dostanete 100 životopisů a 90 jich vyřadíte. Je nereálné všechny obvolat nebo poslat osobní e-mail. Musíte si tedy vystačit s typizovaným e-mailem. Ale i zde je prostor pro vylepšení. Klasikou jsou otřepané, sterilní, úřednické obraty: „Děkujeme za Váš zájem, ale po vyhodnocení všech okolností jsme se rozhodli dát přednost jiným kandidátům. S pozdravem.“ Proč neoživit e-mail trochou lidskosti: „Děkujeme, že jste nám poslal Váš životopis. Pečlivě jsme si jej pročetli… Přejeme Vám, ať brzy najdete práci podle svých představ. „

Mezi náležitosti dobrého e-mailu patří správná gramatika a stylistika, personalizace, neposílat e-maily z „noreply“ adresy apod. Vyhněte se obratům jako „je nám líto“, „bohužel“ – vy se nemáte za co omlouvat.

Vyřazení kandidáti z osobních pohovorů

S těmito kandidáty jste se již osobně setkali na pohovoru, a proto je profesionální zpětná vazba velmi vhodná. E-mail je OK, ale osobní telefonát je lepší. Kvalitní feedback by měl obsahovat některé z níže uvedených bodů:

Kompliment

Každému udělá radost, když ho pochválíte. Začněte rozhovor pozitivně a řekněte kandidátovi, čím vás zaujal a v čem je silný.

Důvod odmítnutí

Pokud byl kandidát vyřazen z objektivních důvodů, je možné důvody zmínit. Tím myslím například slabší praxi nebo slabší dovednosti a kompetence. Odmítli-li jste kandidáta ze subjektivních důvodů, protože vám osobnostně nesedl, páchnul, byl ošklivý, tak pak je lepší nepsat nic a nebo si něco vymyslet. Naschvál to píši nekorektně, protože realita taková prostě je. Na obchodního zástupce přece nebudete brát člověka, který bude klienty svým zjevem odpuzovat.

Vím, že se názory na uvádění důvodů odmítnutí liší. Zejména v Americe se bojí soudních žalob a tahanic, ale myslím, že to v ČR nehrozí. Nevím, že by nějaký odmítnutý uchazeč napadl výběrové řízení u soudu. Našel jsem pouze dva případy, které jsou trochu speciální:

http://www.nssoud.cz/Neuspesny-kandidat-na-dekana-vysoke-skoly-se-muze-proti-nejmenovani-branit-u-spravniho-soudu/art/789

http://www.blesk.cz/clanek/live-zpravy/282029/neuspesny-kandidat-na-sefa-ustr-podal-zalobu-na-vyberove-rizeni.html

Doporučení na zlepšení      

To se týká zejména juniorních kandidátů, například čerstvých absolventů. Ti většinou uvítají, pokud jim poradíte na čem zapracovat a v čem se zlepšit.

Další možné příležitosti

Pokud si umíte kandidáta představit na jiné pozici ve vaší firmě, určitě mu to nezapomeňte říct.

Závěrem

Dát vyřazeným kandidátům profesionální zamítavou odpověď je nejen slušnost, ale můžete získat body. Umím si představit situaci, kdy zpětnou vazbu dáme co nejstručnější, zejména jedná-li se o nedůtklivého a sebestředného člověka. Zažil jsem několik nepříjemných rozhovorů, kdy se kandidát se mnou začal hádat a dokazovat mi, že se mýlím. V takovém případě je nejlepší pohovor rychle a asertivně ukončit a nenechat se odradit do příště.

Zamítací telefonát samozřejmě není úplně příjemný. Nikomu nedělá radost rozesmutnit jiného člověka. Řešením může být pracovat s agenturou, která tuto práci udělá za Vás, ale je třeba si ohlídat, že zpětnou vazbu opravdu dávají.

2 reakce na „Jak mluvit s vyřazeným kandidátem?“

Člověk by čekal, že tohle je naprostý základ a není potřeba to pořád dokola opakovat, ale bohužel to tak není.
Mimochodem, z posledního pohovoru na kterém jsem byla mi také nepřišla žádná zpětná vazba (a to z něj rozhodně nevyplynul jasný nezájem některé ze stran) – to už se mi hodně dlouho nestalo.

Nejhorší odpověď, které se může uchazeči dostat je, když potenciální zaměstnavatel odpoví automatizovaným formulářem se slovy: „Vážíme si…“ Zejména pokud se u pohovoru setkal i s ostatními uchazeči a je si vědom převahy i vůči zástupcům společnosti.
Mimochodem, žaloba u nás podána byla. Před asi 10 lety se soudila uchazečka o pozici ředitele Pražské plynárenské. Na tuto pozici chtěl nadřízený orgán zjevně muže (a nejspíš kamaráda.) Po dlouhých tahanicích bylo soudem smeteno ze stolu. Bohužel, chybý nám judikát pro tyto časté prohřešky – zjevně není poitický zájem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.