Sociální sítě

Jak jednoduše prohledat sociální sítě.

Představujeme RecruitEm – aplikaci pro pohodlné vyhledávání kandidátů na sociálních sítích.

Vyhledávání na LinkedIn

Dostal jsem newsletter z Recruitment academy, jak vyhledávat skryté profily na sociální síti LinkedIn. Článek je zajímavý a odkaz je zde. Asi víte, že k informacím na Linkedin se můžete dostat nejen přes vyhledávání na LinkedIn, ale i zadními vrátky přes Google. Má to některé výhody, vyplývající z toho, že LI naschvál omezuje dosah vyhledávání, aby tlačil lidi do zakoupení placených profilů. Vyhledáváním přes Google se to dá do jisté míry obejít.

Pojďme si to ukázat na názorném příkladu, který jsem si vypůjčil ze zmiňovaného článku. Hledáme inženýra kvality a narazili jsme na zajímavý profil. Protože je však vůči nám na 3tí úrovni, LinkedIn neukáže celé jméno:

LinkedIn profil

Příjmení si sice můžeme nechat odkrýt, ale takových odkrytí je jen omezené množství. Proto omezení obejdeme a pokusíme se dotyčnou vyhledat přes Google (tzv. X-ray search). Dotaz bude vypadat takto:
site:cz.linkedin.com/in OR site:cz.linkedin.com/pub -inurl:pub/dir „Supplier Quality Engineer“ Miroslava

Vyhledávání přineslo své ovoce, vidíme, že hned první člověk se nápadně podobá té, kterou hledáme:
X-ray search

A když profil rozklikneme, vidíme, že jsme našli tu samou osobu. Nyní už s celým jménem a můžeme s ní pracovat dále. Například odvodit její e-mailovou adresu (pracuje pro Ikea, takže to asi bude jmeno.prijmeni@ikea.cz nebo .com) a ušetřit kredit za InMail.
LinkedIn profil2

Pomocník pro vyhledávání

Abych jen nekopíroval cizí článek a přinesl nějakou přidanou hodnotu, ukážu vám nástroj RecruitEm, který vyhledávání zjednoduší.

Pro kvalitní přesné vyhledávání na Googlu je třeba používat logické a vyhledávací operátory, například inurl, insite, AND, OR, apod. Seznam operátorů je zde.

Pokud si je nechcete pomatovat, použijte RecruitEm. Je to jednoduchá webová aplikace a je zcela zdarma. Nabízí vyhledávání na různých sítích a my si pro začátek vybereme LinkedIn a využijeme příklad viz. výše. Místo dotazu v Google jen zadáme do políčka Keywords „Supplier Quality Engineer“, Miroslava a výsledek je úplně stejný.
RecruitEm

Uznávám, není to až tak dramatické zjednodušení, takže se pojďme podívat další sociální sítě.

Sociální sítě v personalistice

První je GitHub – to je cloudové úložiště pro open-source projekty. Vývojáři zde sdílejí své kódy, spolupracují, komentují, lajkují, žádají o radu apod. Díky tomu, že GitHub používá i některé prvky sociálních sítí, jako je tvorba profilů, fanoušci, diskusní fóra apod., tak zde vznikla zajímavá komunita ajťáků. Některé IT firmy v USA (nevím jestli v ČR také) se už běžně kandidátů ptají na jejich aktivitu na GitHubu.

Řekněme, že hledám vývojáře z Brna se znalostí Ruby on Rails. Stačí zadat toto:

RecruitEm

Stejný dotaz v Googlu by vypadal takto:

site:github.com „joined on“-intitle:“at master“ -inurl:“tab“ -inurl:“jobs.“ -inurl:“articles“ „Ruby“ „Brno“

To už je rozdíle, ne? Výsledek vyhledávání se nám zobrazí v Googlu a můžeme jednoho po druhém rozklikat.

Search5

Většina z vývojářů má na profilu fotku i kontakty. Vidíme aktivitu, prohlédneme si publikační činnost, kolik lidí jej sleduje. Snad se Roman Sklenář nebude zlobit…

Search6

Ale jak psala Markéta v tomto článku, určitě bych nezačínal rozesíláním spamů s nabídkou práce. Raději poproste kolegu z IT, ať se pokusí o IT2IT kontakt.

Stejně jako G+, přeskočíme i Xing. To je profesní síť používaná takřka výhradně v německy mluvících zemích. 90% členů je z Německa, Rakouska a Švýcarska.

Půjdeme proto na další IT sociální síť, kterou je StackOverflow. To je komunitní Q&A služba na způsob wikipedie. Položíte otázku z oblasti IT, vývoje nebo programování a komunita odpovídá. Síť má systém hodnocení kvality odpovědí čím se zajišťuje jejich vysoká fundovanost a přispěvatelé si budují reputaci. Osobně, když se zaseknu na něčem ve VBA, většinou mířím sem.

Princip je stejný, opět zadáme lokalitu a požadované dovednosti. Vyhledaný profil vypadá například takto:

StackOverflow

Poslední sítí v nabídce je Twitter. Hrál jsem si s ním celkem dlouho, ale nepodařilo se mi dosáhnout nějakých relevantních výsledků. Lidé zde komentují všechno možné a je velmi těžké najít klíčová slova, která budou o autorovi něco vypovídat. Pokud máte lepší zkušenosti, prosím podělte se v komentářích. Moc by mě to zajímalo.

Na twitteru najdeme hodně „opinion makerů“ a veřejně činných osob. Pokud si chcete do firmy najmout třeba poslance, tak běžte na twitter. škromach

 

Pokud Vás téma sociálních sítí v náboru zajímá, přihlašte se k e-mailovému odběru článků.