Rubriky
blog

HR ve Startupu

Zápis a fotogalerie z akce, kterou jsme v STRV uspořádali pro studenty a další zájemce o HR a startupy. Jaká specifika má HR ve startupu? Jak postupně zavádět procesy, ale přitom neotrávit firmu byrokracií? Co nám funguje a jak podporovat zdravou firemní kulturu?

Sharing is caring

Připravili jsme si odpolední akci pro studenty a zájemce o HR, abychom jim předali praktické tipy a rady, co nám v STRV funguje a dá se přenést do dalších firem. Není to nějaké super tajné know-how, jde o to dělat věci jednoduše, lidsky a spíš méně než více. Lidi nechodí do práce proto, aby je personální otravovalo směrnicema, ale proto, aby je práce bavila.

V první části jsem popisoval, jaké procesy jsme postupně zaváděli v STRV. Když byla firma malá, pochopitelně žádné HR nepotřebovala. Od cca 50 lidí bylo třeba přijmout lidi na nábor a od cca 100 lidí bylo třeba zavést mzdový systém a vznikla pravidla na nastavování mezd a pravidelné revize. Nejsem velký milovník HR procesů, ale zrovna tento je nutný. Čím později se systém zavede, tím těžší to je, a mezitím vznikají pocity nespravedlnosti, neférovosti a frustrace.

V ruku v ruce s tím jsme zavedli hodnocení, ale velmi jednoduše, bez komplikovaných formulářů. Vznikly také pozice team leaderů, nové nástroje interní komunikace a coaching a vzdělávání. Vše jsme se snažili zavádět přirozeně, nic nelámat přes koleno nebo prosazovat silou. 

Nábor a akce pro komunitu

Bára popsala, že těžištěm našich aktivit v náboru jsou eventy pro komunitu. Organizujeme množství meetupů, workshopů, konferencí a školení, kdy se snažíme lidi přilákat na zajímavý obsah, přirozeně se s nimi potkat a popovídat si. Ročně děláme několik desítek akcí a loni přišlo přes 4 a půl tisíce návštěvníků. Máme vyzkoušené, že udělat dobrou akci má větší smysl a dopad, než poslat stovky recruitmentových e-mailů. Více si o tomto tématu můžete přečíst zde.

Péče o cizince

Nabíráme poměrně dost lidí v zahraničí a dáváme si záležet na péči, kterou jim věnujeme. Nejde jen o vyřízení potřebné administrativy, ale hlavně o  lidskou stránku. Vízum zabere několik měsíců, a my po celou dobu potřebujeme udržet kandidáta motivovaného, aby tu byrokracii nevzdal. Anička, která má agendu expatů nastarosti, vysvětlila, že důležité jsou i takové drobnosti, jako poslat kandidátovi do Jižní Korey dárek k narozeninám, vývojářce z Venezuely pomoct nakoupit oblečení do české zimy nebo každého vyzvednout osobně na letišti.

Síla je v detailu

Lucka ukázala praktické tipy, které jsou důležité pro udržování příjemné kultury a prostředí. Ať to jsou různé oslavy, rituály, příležitosti pro propojování lidí nebo používání instagramu pro interní komunikaci.

Po akci byla příležitost si dál popovídat, dát drinky na terase a pobavit se hluboko do noci. Hodnocení jsme dostali velmi pěkné, takže na podzim akci určitě zopakujeme.  Díky, že jste přišli !! Velká fotogalerie je zde.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.