Rubriky
blog

Trh, firmy i HR se mění, chcete být u toho?

Jak se bude vyvíjet válka o talenty, které zbraně bude třeba nasadit, jaké dovednosti potřebuje HR profík budoucnosti?

Začátek nového roku svádí k různým prognózám, trendům a výhledům, a ani blog Lovec Hlav nebude výjimkou. Budu se věnovat digitalizaci, nebo spíše “IT-zaci” pracovního trhu.

IT bude všude

V první řadě vidíme, že digitalizace proniká postupně do dalších a dalších odvětví. Finanční instituce nabírají inženýry pro vývoj mobilních aplikací, auditorské firmy potřebují odborníky na kybernetickou bezpečnost, obchodní řetězce najímají specialisty na algoritmy spotřebitelského chování. Zjednodušeně řečeno, dříve byly IT firmy vyvíjející hardware či software, a pak ostatní firmy, kde se IT pracovník v ponožkách a pantoflích staral o tiskárny, kabely a nákup licencí.

Dnes ale odborné technologické profese pronikají přímo do core businessu firem. Konkrétní příklad: poradenství přestává být výhradně doménou absolventů managementu a obchodu, ale pronikají do něj technologie. Přečtěte si rozhovor, který jsem dělal s Michalem Osuským z KPMG, ohledně decision science a tvorby inteligentních algoritmů pro předvídání budoucího chování. Když popustíme trochu uzdu fantazii, můžeme si představit logistickou firmu, která místo řidičů zaměstnává programátory samořídících kamionů.

Vidíme růst nových oborů jako FinTech, HealthTech apod. Ostatně jedním z velkých IT zaměstnavatelů v Praze je farmaceutická firma MSD.

Co z toho vyplývá? Ze prvé, že lidí do IT bude potřeba opravdu hodně a za druhé, že firmy se musí naučit tyto lidi nabírat. Ošklivá kancelář, služební noťas a 5 týdnů dovolené nejsou věci, na které se ještě stojí fronty.

IT bude chybět, a to hodně

V Čechách chybí 20 až 30 tisíc počítačových odborníků a situace ve světě není jiná. Podle serveru Glassdoor jsme teprve na začátku křivky. US Bureau of Labor odhaduje, že v USA bude brzy v oblasti computer science převis poptávky nad nabídkou až 1 milion pracovních míst.

Situaci zhorší ještě nepříznivý demografický vývoj. Koncem devadesátých let v ČR prudce poklesla porodnost, což je vidět jako vykousnutí na věkové pyramidě. Do pár let klesne počet absolventů o cca čtvrtinu.

Nejsou lidi?

Na jedné straně je lidí v IT objektivně málo, ale stejně mě překvapuje, kolik generálních ředitelů v médiích brečí, že nemá lidi. Vždyť je to stejné jako se zákazníky – těch je také méně, než kolik by firmy byly schopny prodat, a proto se o ně musí utkat v rámci normálního konkurenčního boje. A kdo nemá co nabídnout, jde z kola ven.

Než si stěžovat na nedostatek lidí, by myslím bylo lepší se zamyslet, proč lidi nechtějí dělat zrovna v jejich firmě. Sehnat lidi sice není lehké, ale když se chce, tak to jde. A vlastně, proč by to mělo být lehké? Možná jsme ještě namlsaní z poslední krize, kdy se lidi hlásili sami po desítkách, ale to je pryč (i když krize se může vrátit). Zkuste mi ukázat nějaký obor, kde firma zveřejní jeden inzerát a ozve se tolik zákazníků, že si bude vybírat. Asi takový obor není, že? Tak proč by to mělo fungovat v recruitmentu?

Konkurence je dobrá

Konkurenční boj navíc přinesl mnoho dobrého. Byly to právě IT firmy, které nastavily nové standardy péče o zaměstnance. Větší míra flexibility, svobody, krásné pracovní prostředí a velmi komfortní služby. Zaměstnanec si pak připadá víc jako zákazník, než jako pracovní síla.

A nejde jen o materiální požitky. IT firmy (nebo obecně firmy z nové ekonomiky) jako první začaly zkoumat nové koncepty řízení a firemní kultury. V IT se nejvíce rozšířily přístupy jako svobodné firmy, home office, digitální nomádi, čas na vlastní projekty, nové nástroje komunikace, děti a psi v práci apod. Jmenoval bych firmy jako Atlassian, Zappos, Google a z poslední doby Netflix nebo Buffer. Například Buffer je zajímavý tím, že začal zveřejňovat všechny mzdy ve firmě.

Tento trend se pomalu dostává i do ČR, minimálně v oblasti pracovního prostředí. Koukněte se například na soutěž o nejlepší kancelář, kde je vidět, že už jsme jinde, než před pěti lety. Fakt ale je, že zatím je to pořád záležitostí pár firem v Praze a Brně.

Firemní kultury jako hlavní tahák

Plno společností pochopilo, že kultura technologických firem je v módě, a začínají se tak sebe-prezentovat. Do jisté míry oprávněně, protože jak jsem uváděl výše, IT proniká do všech oblastí. Ale když ultrakorporáty jako Goldman-Sachs nebo Walmart rozhlašují, že jsou tech firmy, je v tom hodně oportunismu. V ČR jsme v poslední době viděli například rebranding RWE na Innogy.

Navíc to často končí u barevných kanceláří. Od Petra Skondrojanise si vypůjčím citaci, že když firmy do meetingovek místo židlí nahází fatboye, tak tím ještě firemní kulturu nevytvoří. Já bych k tomu ještě přidal, že v módě je pořídit si Chief Happiness Officera a vyhodit několik milionů za Employer Branding.

Z několika firem jsem slyšel historky o různých inovačních kampaních. Korporátní establishment, který firmu roky řídil, náhle procitl a začal prostřednictvím HR šířit různé inovační kampaně. Výsledek? Většinou nula a ironické komentáře zaměstnanců.

Ale každý posun je dobrý, zaměstnavatelé si začínají uvědomovat, že zaměstnancům je třeba nabídnout výrazně víc, než pracovní proces a průměrnou mzdu. A že jsou zaměstnanci rozmazlení? No a co. Před pár lety také stačilo dát lidem v restauraci steak s broskví, ale dnes chtějí kvalitu, lokální suroviny, pivo z tanku, dětský koutek a rychlou wifinu. Doba se prostě mění a kdo to nepochopí, tak za chvilku těžko někoho nabere.

Co to znamená pro HR?

Digitalizace ekonomiky představuje pro HR zajímavou příležitost, protože přináší tlak na inovace a změnu. To někdo může vnímat jako riziko, protože mu ujede vlak, ale schopnější lidé to snad pochopí jako příležitost. Kdo bude umět propojit HR a IT (například IT recruitment) si myslím zajistí v následující dekádě slušnou kariéru.

HR procesy

Vývojáři jsou na byrokratické HR nesmysly hodně hákliví. Proto technologické firmy přinášejí do HR světa lehké, flexibilní a moderní procesy. V době ostré konkurence nechce nikdo talenty otrávit několikastránkovými hodnotícími fomuláři, formálními rozvojovými plány a dalšími procesy, které sice nejsou myšleny špatně, ale zkorporátněly natolik, že je nemají rádi ani zaměstnanci, ani manažeři. Přečtěte si článek o moderních HR aplikacích nebo o startupech v Silicon Valley.

Stejně tak je dobré okoukat, co IT firmy nabízejí zaměstnancům: jídlo zdarma (ať už to je denní nabídka snacků, pravidelné snídaně, tématické večery a nebo luxusní restaurace na pracovišti jako v Avastu), sportovní vyžití (fitka v práci, jóga na terase, sportovní kluby, společné běhání), společné vzdělávání, firemní hackathony, neomezené homeofficy a volná pracovní doba.

V poslední době frčí takové věci, jako že si jedna IT firma na léto pronajala vilu ve Španělsku, kam mohou její programátoři jet na léto pracovat. Chápu, že na terase u bazénu se prostě pracuje lépe. Teď jsem zaslechl, že jiná firma má vilu na Bali. A novým hitem je dávat zaměstnancům kredity na taxi, ať nemusí do práce MHD.

Startup office

Pro budoucí HR kariéru není myslím špatné mít zkušenost z nějaké progresivní IT firmy. Trochu se obávám, že 15 let v korporátu není ten typ zkušenosti, který bude mít na trhu tu největší hodnotu. Kdybych mohl doporučit, začal bych při škole praxí v korporátu (protože velké firmy spíše vezmou někoho do trainee programu), ale pak se rychle přesunul do menší IT firmy nebo startupu. Myslím, že vás ta práce bude víc bavit, a víc se naučíte.

IT recruitment

Pokud má nějaká oblast HR opravdu skvělou budoucnost, je to IT recruitment. Jak jsme si ukázali, situace na trhu bude extrémně konkurenční a ti, kteří budou umět najít, oslovit a nabrat IT odborníky, budou velmi cenění.

To od lidí v recruitmentu (ať už externí, nebo inhouse) vyžaduje dobrou orientaci v oboru, znalost cílovky, mentality. Prostě umět mluvit řečí IT kmene. Důležitá je schopnost se umět učit, vyvíjet a adaptovat. Proto jsem sepsal pár tipů pro kariérní rozvoj, kterými můžete začít nový rok.

Man with computer

Číst knihy

The Hard Thing About Hard Things, Ben Horowitz.  Kniha od zakladatele úspěšného venture fondu Andreessen-Horowitz, který sám založil a řídil několik firem. Úžasný vhled do managementu, organizace a fungování moderních firem.

Štěstí doručeno, Tony Hsieh. Klasika o fungování kultovní firmy Zappos, která je vzorem v budování moderní firemní kultury.

Work rules, Laszlo Bock. Poměrně detailní popis řízení a HR v Googlu.

Sledovat technologické blogy

Doporučuji české CzechCrunch, StartItUp a TyInternety a nebo americké TechCrunch a Wired. Specificky pro HR-Tech bych doporučil blogy Glassdoor a GreenHouse.

Glassdoor blog

Poslouchat podcasty

Existuje celá řada technologických podcastů a můj favorit je CZPodcast.

Proniknout do programování

Není špastné si trošku osahat programování. Czechitas pořádají skvělé kurzy za pár korun. Dobré online kurzy (i když ne úplně levné) dělá například Learn2Code. Online kurzy Digitální garáž od Googlu jsou zcela zdarma.

Czechitas

Chodit na MeetUpy

Probíhá neskutečné množství MeetUpů a eventů, většina je zdarma. A i když nebudete všemu rozumět, je to dobré pro networking a poznání IT komunity. Zmínil bych například mDevTalk, AppParade, Silicon Valley Insights (a další meetupy v STRV), Informatické večery „DreamBig“ na ČVUT, BuzzWords komunitaakce v ImpactHubu apod. (omlouvám se, že zmiňuji jen pražské akce, ale nabídka v Brně je také velmi slušná a zajímavé akce se najdou i v Ostravě).

Sledovat konference

Velké mezinárodní konference jsou ukrutně drahé, ale v tomto článku jsem ukazoval, jak je možné sledovat konference zdarma. Zrovna včera jsem objevil novou věc: Glassdoor pořádá Employer Branding & Recruiting summit a videa se záznamy přednášek jsou zdarma na webu! Zkuste tento odkaz a nebo přímo link na You Tube.

Takže dost výmluv! Všechny výše zmíněné zdroje a akce jsou zdarma a nebo za pár korun. A času máme všichni stejně.

16 reakcí na „Trh, firmy i HR se mění, chcete být u toho?“

Kredity na dochadzanie taxikom dava aj Hailo https://www.hailoapp.com/ , kedze je to vsak ich biznis, tak by sa to aj ocakavalo.

Dobre akcie su aj bezplatne marketingove show od gigantov (AWS Summit, Google NEXT), ktore sa robia aj v Europe.

Poutavý článek, díky. Mám za sebou řadu let v korporátu, které mi daly obrovské zkušenosti a know-how. Teď se věnuji poradenství a tréninkům, a do sbírky výše jmenovaných firem bych přidala například Kiwi.com (Skypicker). Mám možnost s nimi už pár měsíců dělat, jsou mladí, chytří, nároční, v mnohém nezkušení, ale ta rychlost a schopnost, bomba. Pracovní prostředí, přesně jak Matěji popisujete. HR maká na plné obrátky a je to velká škola i pro mě jako školitelku být při tom. Takže souhlas, pár let korporát a pak start-up, IT…což pro mnohé z nás není samozřejmost.

No to bude, asi proto si musi fakekovat hodnoceni na Glassdoor.com. A ty snad prave jsou teda dost zaporne.

Děkuji za přínosný článek. Chci se zeptat, jaké zahraniční podcasty bys doporučil sledovat? Vím, že jich je dostupným mnoho, některé poslouchám, nicméně co doporučuješ ty…

Dobrý den. Patřim k dělnické profesi…..IT pracovniku,je nedostatek,ale víte jak je to u dělnických profesí.?..a teď se bavím o kusové výrobě,ne o seriovce,automotive…Jak je možné, že když se vypíše inzerát, třeba na karuseláře,tak se nepřihlasí nikdo…a když se vypiše inzerát na vedoucího tak se jich přihlási 500(tipuju)…a logika mi říká…proč maji 6 krat větší výplatu vedoucí,než ten dělník…Možná námět na další článek..:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.