Chcete se vzdělávat, aniž by vás to stálo jedinou korunu a zabralo jedinou hodinu navíc? Vyzkoušejte podcasty, které jsou stále oblíbenějším způsobem, jak se dostat k informacím a vzdělávat se. Dozvíte se novinky z oboru, poslechnete si rozhovory se zajímavými hosty, naučíte se nové věci a to všechno zdarma, při řízení auta, při sportu, cestou v MHD nebo večer před spaním.
Výraz “podcast” je odvozený od slov iPod (mp3 přehravač od Applu) a broadcasting (vysílání) a jedná se de facto o zvukové pořady nebo audioblogy. Na webu najdete tisíce pravidelných podcastů na všechna možná témata, které natáčí amateří, profesionálové i firmy.
Podcasty můžete jednoduše spouštět ve webovém prohlížeči, ale lepší je používat speciální aplikace jako iTunes nebo Spotify, kde se můžete přihlásit k odběru oblíbených podcastů a dostáváte pak upozornění na nové díly.
Pravidelně poslouchám asi 20 podcastů. Propadl jsem jim před několika lety, když jsem zjistil, že posloucháním zajímavých pořadů člověk skvěle využije neproduktivní čas, například cestou do práce. Nasčítejte to za celý rok a zjistíte, kolik hodin inspirace a vzdělávání jste zdarma získali.
V článku najdete tipy na zajímavé podcasty a na konci pár technických rad, jaké aplikace použít.
HR a recruitment
V ČR žádný recruitmentový podcast zatím nebyl. Napadají mě dva pořady, které možná mají k této oblasti blízko, jednak jsou to Cult Talks od Petra Skondrojanise a pak retro záležitost www.hrtv.cz.
Od listopadu 2018 natáčíme s José Kadlecem Nelidské zdroje, kde kombinujeme konkrétní recruitmentová témata a rozhovory s hosty. Délka dílů je zhruba 45 minut a poslouchat je můžete přes webový prohlížeč přímo na blogu (seznam dílů zde), nebo na iTunes či na Spotify. Máme v plánu vydávat dva díly měsíčně a zatím jsme se věnovali vztahům mezi agenturami a klienty, konferencím, osobnímu brandu, a z hostů jsem už natočili a nebo máme domluvené Zdeňku Krejčíkovou, Jirku Fabiána, Víta Horkého a Michala Šrajera.
V zahraničí je HR a recruitmentových podcastů solidní množství a jejich přehled najdete na HRpodcasters nebo tady. Velmi užitečný seznam sestavil před pár dny Hung Lee. Zde je jeho nejoblíbenějších 20 recruitmentových podcastů.
Chad and Cheese
Pravidelní glosátoři dění v recruitmentu: trendy, rozhovory, reportáže. Podcastu nechybí vtip a nadhled a dobře kombinuje jak odborná témata, tak i talk show a svižný odlehčený styl.
Stránka podcastu: chadcheese.com
Recruiting Animal Show
Tento podcast se nepodobá ničemu, co jste kdy slyšeli. Jeho autor je živelný, svérázný a brutálně sarkastický. Své hosty bez milosti rozloží na prvočinitele a myslím, že nejeden z nich odešel z nahrávání s brekem. Nedá se to poslouchat pořád, ale jednou za čas se rád pobavím.
Stránka podcastu: http://www.blogtalkradio.com/animal
HR Market Watch
Pokud se zajímáte o technologické novinky v recruitmentu, nesmí vám uniknout podcast, který natáčí George Larocq, jeden z předních odborníků na HR Technologie. Budoucnost práce, roboti, automatizace, trendy, nástroje, noví hráči na trhu. To vše v jednom pořadu. Podobně tématicky zaměřený podcast Recruiting Future dělá Matt Adler.
Stránka podcastu: larocqueinc.com/hr-marketwatch
Jedním z nejstarších podcastů na trhu je HR Happy Hour od Steva Boese. Pokud vás zajímá employer branding, můžete odebírat podcast londýnské agentury Link Human s všeříkajícím názvem “The Employer Branding Podcast”. Nadšenci pro sourcing možná znají Marka Lundgrena, který natáčí The Sourcing Challenge Show.
Ze zahraničních podcastů, které odebírám a poslouchám podle konkrétních témat, bych zmínil Work in Progress od Slacku, AI at Work, Getting Goosebumps o copywritingu, Masters of Scale a a16z o startupech a samozřejmě nejznámější podacast na světě The Tim Ferris Show.
České a slovenské podcasty
Lokální scéna je sice chudá na recruitmentové podcasty, ale najdeme zde plno pořadů o businesse, startupech, rozvoji nebo marketingu.
Mladý podnikatel
Jirka Rostecký natočil už několik stovek rozhovorů se zakladateli firem, osobnostmi ze startupů, odborníky na marketing, e-commerce nebo IT. Z poslední doby mě zaujaly díly s Petrem Márou (expert na Apple a osobní produktivitu), Janem Kvasničkou (expert na weby) nebo Filipem Mikschikem (zakladatel portálu startupjobs.cz).
Stránka podcastu: mladypodnikatel.cz
Na vlně podnikání, Proti Proudu
Podobný pořad dělá Dan Tržil, kde nedávno mluvil i Jan Kysilka o inovacích, Michal Toman o náboru, nebo Robert Vlach o podnikání na volné noze. Člověk asi nebude poslouchat všechny rozhovory, ale vybere si z široké nabídky osobnosti a témata, která ho zajímají.
Stránka podcastu: navlnepodnikani.cz
Proti Produ je další projekt Dana Tržila. Jedná se o delší (hodinové) rozhovory, které jdou více do hloubky a nejsou jenom o podnikání. Mohli jste slyšet například Radima Vrbatu, Michala Horáčka, Lauru Janáčkovou nebo nedávno anarchokapitalistu Ursu
Stránka podcastu: protiproudu.net
Marketing a reklama
Pokud se zabýváte recruitmentem či HR marketingem, je třeba držet krok se světem reklamy a marketingu a podcasty vám s tím mohou pomoct.
Modrá krev
David Lorincz je odborník na Facebookovou reklamu, který poradí jak si vybrat agenturu, jakým chybám se při nastavování kampaní vyvarovat, jaké jsou novinky ve facebookové reklamě či jaké praktické nástroje použít.
Stránka podcastu: modrakrev.cz
Marketing Backstage
Talk show Kamila Aujeského, který přináší zajímavá témata a osobnosti slovenské marketingové scény.
Stránka podcastu: YouTube.
Demarketing
Pavel Šíma přišel s formátem mega dlouhých, až dvouhodinových rozhovorů, které ale díky skvělým hostům a perfektní přípravě nikdy nenudily. V poslední době už nic nového nenatočil, ale starší díly pořád stojí za poslech.
Stránka podcastu: pavelsima.cz/demarketing
Strategické zisky
Martin Mikláš a Václav Krajňák natočili už přes 120 dílů a můžete si vybrat témata, která vás zajímají, například facebook reklama, emailing, chatboti a další.
Stránka podcastu: strategicke-zisky.cz
Vaše jméno je vaše značka
Pokud jste freelancer, headhunter nebo malá agentura, mohou se vám hodit rady a tipy z podcastu věnovanému osobnímu brandu a kreativnímu podnikání. Bohužel vzniká jenom pár dílů ročně.
Stránka podcastu: vasejmenojevaseznacka.cz
Coaching a osobní rozvoj
Deep talks
Petr Ludwig, známý autor seberozvojových knih a přednášek si zve rozmanitou paletu hostů. O hodnotách, smyslu a práci si povídal například s Danielem Landou, Jaroslavem Kmentou nebo Vratislavem Hláskem.
Stránka podcastu: petrludwig.com/deeptalks
Život jako hra
Jediný podacst zaměřený na coaching. Má už přes 140 dílů, takže je z čeho vybírat.
Stránka podcastu: zivotjakohra.cz/blog/podcast
IT
Pokud děláte IT recruitment a chcete trošku chápat IT komunitu, je nejlepší poslouchat některý z tématických podcastů. Takřka kultovní záležitostí je CZ.podcast, který už přes deset let natáčí Jiří “Filemon” Fabián a Roman “Dagi” Pichlík. Některá témata jsou hodně technická, ale jiná více uvolněná a může je dobře poslouchat i ne-ajťák. Mezi další IT podcasty patří Kafemlejnek a již ukončený Digit, ze kterého se Petr Mára přesunul na YouTube.
Stránka podcastu: facebook.com/czpodcast
Jak podcasty poslouchat
Nejednodušší je přehrávat podcast přímo ve webovém prohlížeči. Pokud ale chcete poslouchat více podcastů a chcete je poslouchat pravidelně a zejména na mobilu, je lepší si vybrat jednu ze specializovaných aplikací.
Uživatelé Applu mají volbu jasnou, existuje nativní aplikace Podcasts, kde si jednoduše najdete pořady, které vás zajímají a přídáte do knihovny. Díky tomu je máte všechny na jednom místě, můžete jednoduše listovat staršími díly a dostávat upozornění na nové epizody.
Uživatelé Androidu můžou zvolit například Google Podcasts nebo Podcast republic.
Příjmené poslouchání a šťastný podcastový rok 2019.