Rubriky
blog

Jak HR holky naučit technologie a IT ?

Dostat holky do IT, a nebo spíš dostat IT do holek. To je poslání dívčí tech-komunity Czechitas. A popravdě, “jak dostat technologie do holek v HR” je rébus, který řeším už několik let. Proto jsem si s Monikou Malátkovou popovídal o Czechitas, o tom, jak naučit holky mít rády technologie a hlavně, co proto můžeme společně udělat.slide3

Czechitas vychází původem ze skandinávského projektu Rails Girls. To je systém veřejných přednášek, kde se holky učí programovat a šíří pak své znalosti mezi další posluchačky. V roce 2013 se dalo dohromady několik studentek brněnské Masarykovy univerzity a zkusily tento koncept přenést k nám. Zájem byl obrovský a proto postupně rozšiřovaly portfolio kurzů i do dalších oblastí, nejen programování, ale i grafika, tvorba webů, Excel a podobně.

Dnes má komunita Czechitas přes sedm tisíc členek a za sebou desítky kurzů, přednášek, workshopů a více než 200 dobrovolníků, kteří ve svém volném čase dívky vzdělávají.

Moniko, základní otázka. Proč holky nemají vztah k technologiím a IT?

Problém je, že holky mají ve vztahu k technologiím velmi nízké sebevědomí. Už od malička máme zažité, že kluk si hraje s legem nebo s počítačem a holka s panenkami. A to pak pokračuje na základní i na střední škole. Holky si nevěří, protože jsou neustále utvrzovány, že technika a IT jsou klučičí obory a že tomu nemůžou rozumět. Raději si vybírají obory jako marketing, humanitní vědy nebo personalistika. A to mluvím z vlastní zkušenosti. Ženy pak mají i ostych přihlásit se na nějaký kurz, ptát se, vzdělávat se.

obrazek uz fakt

Takže to není o tom, že je technologie nezajímají?

Vůbec ne. Prošly nám rukama tisíce holek, kterým jsme otevřely úplně nový svět. Absolventky často říkají, že ve škole nesnášely matiku, počítače a technické předměty, ale s námi je to strašně baví.

Jde o to je zbavit počátečního ostychu, dodat jim sebevědomí, vzbudit v nich nadšení. Pomáhá, že jakkoli mezi lektory najdete většinou kluky, samotné kurzy jsou jenom pro holky. Holka se pak nemusí bát, že bude bude muset své znalosti porovnávat s deseti ajťákama, kteří budou dál než ona. Naše síla je v komunitě a v radosti z učení.

Foto: Zdeněk Zatloukal

Vy se ale nezaměřujete jenom na tvrdé IT, ale i na všeobecný technický přehled.

Technologie prostupují všechny obory. Je těžké najít profesi, kde by člověk nepotřeboval znát nebo ovládat nějakou počítačovou technologii. Učíme grafiku, aby si například začínající podnikatelka mohla vytvořit vlastní logo. Učíme základy tvorby webu a to může také využít každý. Chodí k nám holky, které jsou původní profesí kosmetičky, psycholožky a podobně. Jejich motivací není stát se ajťačkou, ale celkově lépe ovládat technologie, se kterými každý den pracují. V závěru však některé holky nadchneme natolik, že se pro změnu kariéry přece jen rozhodnou.

Já se vrátím k HR, protože to mě primárně zajímá. To už dávno není jenom humanitní obor. Je třeba pracovat s personálním systémem, s Excelem, zpracovávat KPI, dolovat kandidáty z netu, vytvářet interní komunikaci, marketingové materiály… Chodí k vám i personalistky? 

Jasně, máme jich docela dost. Často říkají, že se bojí, aby jim neujel vlak a proto se chtějí vzdělávat v technologiích. Možná, že dnes to bez dobré technické znalosti ještě nějak zvládnou, ale za pár let to už bude vážný problém.

slide4

Líbí se mi, že hodně stavíte na komunitě, na společném prožitku, že to není jen další školení…

Jak jsem říkala, prvním krokem je vždycky dodat holkám sebevědomí. A na to je nejlepší být ve skupině s lidmi, kteří přemýšlí jako vy a mají stejný problém. Snažíme se vytvořit prostředí, které je pro holky příjemné a srozumitelné. Společně pak zjistíme, že není čeho se bát, že my ženy máme pro technologie stejné buňky jako muži.

Jenom si to musíme uvědomit. A vždycky mě pak strhne to nadšení, které se nám podaří probudit.

Vy umíte z holek udělat ajťáky takříkajíc od nuly?

To ne, ale jsme pro ně ten první impuls. My je nastartujeme a ukážeme cestu, ale pokud se chce stát ajťákem, je za tím dost další práce: sama se vzdělávat, hledat stáže ve firmách, pracovat na sobě. Ale máme takových příkladů už dost, kdy holky z úplně jiných profesí dělají dnes třeba junior developery, testerky nebo analytičky. Lákají je některé výhody práce v IT: vyšší platy, flexibilní práce a práce z domu, uvolněné prostředí.

13124781_1128610680504155_7272281132789162358_n

Máte už firemní partnery, bylo těžké je získat?

V regionu je spousta firem, které s námi naši myšlenku sdílí a snaží se nám pomáhat nabídnutím lektorů či prostor pro výuku. Nicméně najít partnery. kteří by nás byli ochotni podpořit finančně je stále velice obtížné. Proto se jako neziskovka snažíme i o granty a vymýšlíme další formy financování. Přeci jen změnit vnímání IT u žen nebo z nich dokonce vychovávat programátorky je běh na dlouhou trať a stojí za tím práce spoustu lidí.

Podívejte se na skvělou atmosféru workshopů Czechitas:

Monika Malátková

Monika je spoluzakladatelkou Czechitas a v organizaci řídí business development i kariérní rozvoj žen. Propojuje firmy blíž k ženám a absolventky kurzů motivuje k práci v IT, dodává jim sebevědomí a snaží se jim najít uplatnění přesně podle jejich představ a dovedností. Denně při své práci komunikuje s lidmi a surfuje online, ale nejraději tráví volný čas offline v přírodě s prknem na vodě i na sněhu. Mimo svou práci miluje tanec a streetovou kulturu. Online ji najdete na monika@czechitas.cz, na Linkedinu  a na Twitteru

Pozor, dostaneme technologie do holek v HR!

Jak jsem zmiňoval, trápí mě, že si holky, dívky a ženy v HR s technologiemi moc netykají. Je to hrozná škoda, protože nemohou být efektivní a mít čas na skutečnou práci s lidmi. Spolu s Czechitas jsme se rozhodli to změnit! Připravujeme sérii kurzů speciálně připravených pro personalistky. Jistě, kurzů jsou na trhu desítky, ale zde využijeme to, co Czechitas umí skvěle: nejen předat znalosti, ale motivovat, povzbudit, probudit nadšení a budovat komunitu. Můj úkol pak bude kurzy připravit přesně na míru specifickým problémům, které v HR denně řešíme.

Plánujeme zatím dva kurzy: 

1) Excel. Čím lépe se ho naučíte, tím méně času strávíte administrativou a budete dělat to, co vás baví. Probereme typické HR úkoly a naučíme se funkce, které práci obrovsky ulehčí.

2) Grafika. V HR často vytváříme prezentace, plakátky a jiné materiály interní komunikace. K tomu je třeba znát základní grafické postupy, typografii, práci s barvami a užitečné aplikace. Pokud chcete umět vytvořit profesionální grafiku, tak tohle je kurz pro vás.

Přemýšlíme o dalších kurzech, jako například používání některých aplikací v HR nebo osobní online marketing. Napište nám, co si o tom myslíte. A pokud máte tipy na témata, na která se zaměřit, pište také na: matolin.matej@gmail.com nebo monika@czechitas.cz

Termíny vypíšeme v průběhu léta a spustíme v září. Kurzy proběhnou v Praze a Brně. Zájem bude velký, takže pokud chcete dostat informace o kurzech jako první, nechte nám svůj e-mail.




Nabízí se otázka, co muži. No… jak bych to řekl… tentokrát máte smůlu. Kurzy jsou určeny primárně ženám, tak jako na jiných akcí Czechitas. Ale nezoufejte, pokud nenaplníme kapacitu ženami, otevřeme kurz i mužům. Navíc na blogu bude článků o technologiích víc než dost: se Štěpánem Bartyzalem si budu povídat o jeho ATS systému a technologii parsování. Joao Duarte předvede tržiště ajťáků Techloop, s Blakem Wittmanem probereme náborové mobilní aplikace, Michal Osuský z KPMG představí prediktivní analytiku v HR (Decision Science) a Dominika Jírová připravuje recenzi kontroverzní knihy o práci ve startupech v USA.

Přeji vám pohodové (technologické) léto.

Matěj Matolín

P.S. Nedostatek holek v IT neřešíme jenom u nás. Podívejte se na vtipnou kampaň z USA, která útočí na zažité stereotypy. Holky nemohou programovat, protože jsou prý příliš hezké, mají prsa a menstruaci.

https://youtu.be/vXeF6Uot8pk

2 reakce na „Jak HR holky naučit technologie a IT ?“

Dobrý den, Matěji, zářijový kurz Excel v HR jsem bohužel nezvládla, budete tuhle akci opakovat? Měla bych velký zájem! 🙂 Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.