Rubriky
Technologie

3 šikovní pomocníci pro LinkedIn

Víte, jak zefektivnit práci na LinkedIn? Představím vám šikovné aplikace: jednoduchý X-Ray search, přehledné ukládání profilů a okamžité zjištění e-mailu.

Zaujala mě aplikace pro vyhledávání e-mailů s názvem Prophet, nebo-li Věštec. Než se k ní však dostanu, ukážu další dvě aplikace, které vždy používám při práci s LinkedIn.

Recruitem

Recruitem jsem již dříve představil v samostatném článku. Je to pomocník, který vám pomůže sestavit správný dotaz při vyhledávání kandidátů na LinkedIn přes Google (tzv. X-Ray search).

RecruitEm

Někdy jsem líný sestavovat dotaz přímo v Google a proto použiji Recruitem (sestavený dotaz si případně manuálně dodělám). Výsledkem je seznam kandidátů v Google. Recruitem funguje i pro další profesní sítě jako GitHub nebo StackOverflow.

X-ray search

Evernote

Vyjel jsem si seznam profilů v Google a na řadu přichází další aplikace: Evernote. Jde o velmi známou aplikaci, která funguje jako cloudový poznámkový blok. Výhodou je její jednoduchost a to, že máte své poznámky k dispozici na jedno kliknutí z jakéhokoliv zařízení. Pokud jich stejně jako já střídáte několik (mobil v tramvaji, tablet v posteli, noťas doma, druhý noťas v práci), tak je to k nezaplacení.

Používám Evernote praktiky pro všechno: organizaci týdenních úkolů, psaní článků, zaznamenávání nápadů a také pro LinkedIn vyhledávání.

Perfektní věc je Evernote Web Clipper. Nainstaluje se jako doplněk webového prohlížeče a na horní liště se objeví logo Evernote (hlava slona). Když navštívíte webovou stránku, kliknete na slona a můžete si vybrat, jakým způsobem stránku uložíte (odkaz, fotka stránky, celý článek apod.). Zároveň si vyberete, do jakého sešitu se má stránka uložit.

Evernote Addon

 

Podobně fungují samozřejmě i záložky v prohlížeči, ale nejsou tak pěkně zorganizované a nemáte je k dispozici na všech zařízeních, pokud nemáte například google účet a nepoužíváte všude Chrome.

Evernote a LinkedIn

Každý má svůj styl práce. Můj je tento: Hledám novou pozici, takže si v Evernote založím sešit s názvem pozice. Pomocí Recruitem provedu X-ray search LinkedInu a dostanu seznam profilů. Jeden po druhém je projíždím (například doma při sledování ligy mistrů) a udělám si hrubý seznam. Profil, který mě zaujme, si klipnu do Evernote. Používám typ „bookmark“, který udělá vizitku kandidáta: stáhne jeho fotku a několik vět z kapitoly „Pracovní zkušenosti“.

Junior Recruiter
Evernote Web Clipper. Profil kandidáta si uložím do odpovídající složky. Mohu si také vybrat typ Clipu.

Druhý den v práci si profily prohlížím v Evernote, už nemusím zpět na LinkedIn nebo do Googlu, a třídím je. Můžu si k nim připsat poznámku, můžu kliknout na link, abych si zobrazil plný profil apod.

Lean Manager
Vlevo seznam všech profilů uložených v sešitu Lean Manager, vpravo náhled profilu. Z důvodu zachování soukromí jsou profily rozostřené.

 

Aplikací podobných Evernote je celá řada. Například OneNote od Microsoftu. Ale Evernote je jednoduchý, praktický a pro organizaci LinkedIn profilů mi absolutně vyhovuje.

Prophet

Problém na LinkedIn je, že nevidíte e-maily a můžete kontaktovat kandidáty přes Inmail, na který je omezený počet kreditů. Proto se náboráři zkouší e-maily odhadnout, vygooglovat atd. Prophet alias Věštec to udělá za Vás. Projede web a zjišťuje, jaké má kandidát další profily na sociálních sítích, nebo kde se jeho jméno vyskytuje spolu s názvem firmy a podobně. Takhle pro Vás vycucává e-maily. Umí najít jak soukromé, tak pracovní.

Prophet je doplněk pro Google Chrome, který se po nainstalování aktivuje v prohlížeči při návštěvě sociálních sítí jako je LinkedIn, Twitter, Github nebo Facebook.

Na pravé straně vyjede lišta, kde se ukáže, na jakých sítích má daný člověk sociální profily (případně sílu profilu pro některé sítě) a nalezené emaily. Jednodušší to být nemůže.

Prophet
Okno Prophet je vpravo na výšku. Vidím zde e-mail, sociální profily a webové stránky.

 

Zatím se mi zdá, že úspěšnost vyhledávání je kolem 50% – mít u poloviny profilů hned k dispozici e-mail není vůbec špatné.

GitHub
Prophet funguje pro více sítí, např. GitHub.

 

Na podobném principu jako Prophet pracuje aplikace Connectifier.

P.S. Vyhledávání podobných fotek

Google Images umožňuje vyhledávání „podobných“ obrázků. Stačí nahrát vlastní obrázek či předložit obrázek z internetu a Google najde obrázky, které jsou mu vizuálně podobné. Této funkci se říká „reverzní vyhledávání“.

Vyberete si profil kandidáta na LinkedIn, kliknete na jeho fotku a najdete všechny fotky na webu s dotyčným člověkem. V hospodě, na pláži, v ložnici… No, zatím to takhle nefunguje, protože Google rozpoznávání obličejů po mnohých kritikách nezprovoznil. Ale Facebook vyvinul systém DeepFace, který prý obličeje rozpoznává podobně úspěšně, jako lidé.

sylvester
Autor: Facebook

 

Je jenom otázkou času, kdy tuto technologii bude možné využít v náboru. Nejsem si ale jistý, jestli je to dobře.

3 reakce na „3 šikovní pomocníci pro LinkedIn“

Výborné tipy. Jste jeden z nejlepších blogů. Většina článků je opravdu přínosem a ne jen tisíckrát omílaným tématem na téma jak dávat zpětnou vazbu, 10 nejlepších otázek a odpovědí u pohovoru, apod.

Děkuji za tipy, Prophet jsem neznala, právě jsem vyzkoušela, je to super nástroj. Evernote již nějakou dobu používám a je super. Doporučuji všem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.